Na to pytanie odpowiedzieli uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Tarnobrzegu.
W kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu dzieci, młodzież i nauczyciele wystąpili w programie zatytułowanym „Ojczyzno ma…”. Poprzez wiersze, znane i popularne pieśni, jak choćby „Rota” ze słowami Marii Konopnickiej, „My, Pierwsza Brygada” oraz piosenek żołnierskich – „O mój rozmarynie”, „Wojenko, wojenko”, ukazali wyboistą drogę prowadzącą Polskę do odzyskania niepodległości w listopadzie 1918 r. Nie zabrakło również akcentów, mówiących o tęsknocie do ojczystych stron kolejnych pokoleń Polaków, zmuszonych do emigrowania z kraju. Zabrzmiał zatem jeden z najbardziej znanych polonezów - „Pożegnanie ojczyzny” Michała Kleofasa Ogińskiego, odtańczony przez najmłodszych uczniów szkoły, a także wiersz „Moja piosnka” Cypriana Kamila Norwida.
- Wybraliśmy szereg starych piosenek wojskowych, XIX-wiecznych oraz pochodzących w okresu I wojny światowej, które zagrzewały do boju, niosły również ukojenie polskim powstańcom i żołnierzom. Ich dopełnienie stanowiły natomiast współczesne utwory Lecha Makowieckiego, jak chociażby „Rok 966” czy „Patriotyzm”, którym rozpoczęliśmy nasz program, bo jakże aktualne i ważne są postawione przez niego pytania: „Co to jest Patriotyzm? Na co komu potrzebna Ojczyzna?...” - mówiła Joanna Szmuc, dyrektor KSP. - Postanowiliśmy zaprezentować nasz program w kościele, gdyż jest to najodpowiedniejsze miejsce do mówienia o ojczyźnie, o miłości do niej, o patriotyzmie. Ponadto pragnęliśmy wyjść do szerszej publiczności.
Uczniom i nauczycielom, występującym i zaangażowanym w przygotowanie spektaklu, gorąco w imieniu zgromadzonej publiczności podziękował ks. prał. Jan Biedroń, proboszcz serbinowskiej parafii.
- Pragnę wypowiedzieć trzykrotne „dziękuję”. Dziękujemy za dar wolnej ojczyzny, dziękujemy za wszystkich walczących o jej wolność i wreszcie dziękujemy za nauczycieli oraz dzieci i młodzież, którzy, występując dzisiaj w tym miejscu, dali każdemu z nas wspaniałą ucztę duchową - podziękował artystom ks. J. Biedroń.