Nowy numer 42/2018 Archiwum

Darem jest polskość

Andrzej Duda 11 listopada świętował z mieszkańcami Stalowej Woli oraz śpiewał z nimi patriotyczne pieśni.

Dziękuję za zaproszenie w wieczór, kiedy rozpoczyna się 100. rok od odzyskania przez Polskę niepodległości. Niepodległości tak upragnionej i oczekiwanej, i z tak wielkim trudem wywalczonej przez kilka pokoleń Polaków. To oni krwawili się w kolejnych powstaniach i prowadzili pracę organiczną. To oni kultywowali polską tradycję i język. To oni przechowali dla nas ten największy dar, jakim jest polskość – powiedział prezydent do mieszkańców zgromadzonych na placu im. Józefa Piłsudskiego. Andrzej Duda nazwał Stalową Wolę, obok Gdyni, symbolem II Rzeczypospolitej, Polski odrodzonej. – To także symbol polskiej dumy i tego, że Polak potrafi. To stalowa wola dążenia Polaków do wybicia się na nowoczesność – dodał. Prezydent miasta, Lucjusz Nadbereżny, zauważył, że obecność głowy państwa jest wielkim wyróżnieniem dla Stalowej Woli.

– W obliczu historii jesteśmy zobowiązani do budowania zgody i wspólnoty narodowej – dodał. Oczekiwanie na przyjazd Andrzeja Dudy urozmaicały różne atrakcje. Była więc wystawa sprzętu HSW, występy orkiestr dętych, chórów, grup rekonstrukcyjnych oraz zespołów artystycznych. Odbył się także Quizspotter – wielki, interaktywny turniej wiedzy o Józefie Piłsudskim.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy