Nowy numer 43/2020 Archiwum

Odnawiajcie łaskę, którą zostaliście obdarowani

Ponad 150 kapłanów przybyło 4 listopada do parafii św. Barbary w Tarnobrzegu na coroczny dzień modlitw o świętość kapłanów.

Spotkanie rozpoczęła adoracja Najświętszego Sakramentu prowadzona przez ks. Rafała Kobiałkę, ojca duchownego sandomierskiego seminarium.

Odnawiajcie łaskę, którą zostaliście obdarowani   Adoracja Najświętszego Sakramentu ks. Tomasz Lis /Foto Gość

- Nieustannie musimy uświadamiać sobie fakt, że posługując jako kapłani, mamy nie tylko prowadzić innych do zbawienia, ale także dbać o własne uświęcenie i zbawienie - mówił ks. prał. Stanisław Bar, diecezjalny ojciec duchowny.

Odnawiajcie łaskę, którą zostaliście obdarowani   Msza św. pod przewodnictwem bp seniora E. Frankowskiego ks. Tomasz Lis /Foto Gość

Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył bp senior Edward Frankowski. We wspólnej modlitwie polecano księży obchodzących srebrne i złote jubileusze kapłaństwa oraz kapłanów, którzy w tym roku odeszli do domu Ojca, i śp. bp. Wacława Świerzawskiego.

W homilii ks. Krzysztof Golas, diecezjalny duszpasterz młodzieży diecezji rzeszowskiej, mówił o cechach świętości kapłańskiej w perspektywie posługi duszpasterskiej. - Dzisiaj wielokrotnie sami stwarzamy wizje lub wersje zrozumienia kapłaństwa i misji, którą ma pełnić. Stawiamy siebie jako tych, którzy chcą wytyczać drogę realizacji powołania, często bez uwzględnienia woli Boga. Najwierniejszą i jedyną drogą dobrego kapłańskiego życia i posługiwania jest droga Chrystusa Dobrego Pasterza, który dba o powierzone mu owce. Pełniąc posługę pasterską, nie możemy jednak zaniedbać jakości swojego życia, nie możemy zacierać obrazu pasterza w nas samych. Ważne jest także, abyśmy stale zwracali uwagę na naszą wiarygodność w słowach i czynach - podkreślał ks. Golas.

Odnawiajcie łaskę, którą zostaliście obdarowani   Bp Krzysztof Nitkiewicz ks. Tomasz Lis /Foto Gość

Drugą część spotkania rozpoczął bp Krzysztof Nitkiewicz, który podzielił się refleksjami z wizytacji kanonicznej. Wyrażając uznanie dla zaangażowania duszpasterskiego w parafiach, zachęcił kapłanów, aby wszelkie działania i inicjatywy polecali w modlitwie Bogu. Zaapelował również o budowanie zdrowych relacji na plebanii i w dekanacie. - Koncentrujemy się słusznie na naszych wiernych, ale trzeba być również duszpasterzami dla siebie nawzajem. Musimy mieć poczucie odpowiedzialności jedni za drugich, jak w rodzinie - powiedział biskup.

Odnawiajcie łaskę, którą zostaliście obdarowani   Lech Dokowicz ks. Tomasz Lis /Foto Gość

Następnie spotkanie formacyjne poprowadził Lech Dokowicz, reżyser i producent filmowy, który poprzez osobiste świadectwo nawrócenia wskazał zebranym istotną rolę kapłaństwa w trosce o zbawienie wiernych. Poprzez przybliżenie problematyki współczesnych zagrożeń podważających wartości ewangeliczne wskazał na znaczącą rolę świętych i posługujących z oddaniem kapłanów, których Bóg wybiera i posyła jako swoich proroków obecnego czasu. Jednak w tej misji potrzeba także osobistego nawrócenia kapłanów i nieustannej troski o własną świętość, która jest jednocześnie troską o łaskę otrzymaną w chwili święceń kapłańskich.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama