Nowy numer 46/2018 Archiwum

Przywrócą pamięć

W ostatnich dniach na cmentarzu katedralnym i przy kościele św. Pawła prowadzono kwesty na ratowanie starych pomników cmentarnych. Dla wielu był to nie tylko czas zbierania funduszy ale także okazja do poznania historii cmentarzy oraz ludzi, którzy na nich spoczywają.

Tegoroczna kwesta na sandomierskich cmentarzach odbywał się już po raz dwudziesty piąty. Jak co roku zorganizowali ja członkowie Sandomierskiego Komitetu Odnowy Cmentarza Katedralnego, których wsparli nauczyciele i uczniowie sandomierskich szkół ponadgimnazjalnych, radni oraz wielu wolontariuszy. W sumie przez kilka dni kwestowało 260 wolontariuszy. W tym roku zebrano około 13.400 zł.

Odnowione zabytkowe nagrobki   Odnowione zabytkowe nagrobki ks. Tomasz Lis /Foto Gość Każdego roku dzięki zebranym funduszom podejmowane są działania, które ratują najstarsze nagrobki oraz pomagają zachować urok duchowy, historyczny i kulturalny tej nekropolii. W ostatnim roku odrestaurowano cztery nagrobki: Jana Piętki, Franciszki Dziarskiej, Dominika Nawrockiego i Aurelii Zielińskiej. Pomniki te pochodzą z XIX wieku i zostały wytypowane do konserwacji ze względu na bardzo zły stan techniczny.

Po raz szósty prowadzono kwestę na goźlickim cmentarzu. Zorganizowało ją Stowarzyszenie „Nasze dziedzictwo Ossolin”. W tym roku dzięki zaangażowaniu wielu wolontariuszy zebrano 4 536 zł. – W tym roku fundusze będą wykorzystane na remont nagrobka Teofila Pawlickiego, dawnego właściciela majątku Kroblice – poinformował Rafał Staszewski ze Stowarzyszenia „Nasze dziedzictwo Ossolin”.

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy