Od ćwierć wieku sandomierzanie konsekwentnie co roku, dzięki wspólnemu wysiłkowi, odrestaurowują kolejne zabytkowe nagrobki na najstarszej nekropolii miasta.
Powstały przed 25 laty Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Katedralnego corocznie organizuje kwestę na rzecz ratowania najstarszych nagrobków. - Była to inicjatywa samych mieszkańców, aby nie poszły w niepamięć mogiły, płyty nagrobne i najstarsze pomniki świadczące o miejscowej kulturze. Przy parafii św. Józefa, która jest zarządcą cmentarza, od 1992 r. działa grupa wolontariuszy na rzecz ratowania tego dziedzictwa - mówił Janusz Sobolewski, członek SKOCK.
Młodzi wolontariusze na cmentarzu katedralnym ks. Tomasz Lis /Foto Gość Tegoroczna, jubileuszowa kwesta na rzecz odnowy cmentarza katedralnego i świętopawelskiego już ruszyła. Od 30 października na trzech sandomierskich nekropoliach - cmentarzu katedralnym, świętopawelskim oraz komunalnym - kwestują wolontariusze. Kwesta odbywa się w godz. od 9 do 17 i trwać będzie do 2 listopada. W zbiórkę zaangażowali się członkowie i sympatycy SKOCK, nauczyciele i uczniowie sandomierskich szkół ponadgimnazjalnych, radni oraz wolontariusze.
Wolontariusze na cmentarzu świętopawelskim ks. Tomasz Lis /Foto Gość - Kwestujemy na odnowę najcenniejszych zabytków. Wspomagamy w ten sposób wspólne i szlachetne dzieło. Troska o stare nagrobki to swego rodzaju pomost pomiędzy tymi, którzy tutaj spoczywają, a naszym pokoleniem. To jest nasza historia, o którą trzeba wspólnie się troszczyć i dbać - podkreślała Karolina Musiał z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Sandomierzu.
Kwesta na rzecz ratowania najcenniejszych nagrobków ks. Tomasz Lis /Foto Gość - Obserwujemy bardzo duże zainteresowanie kwestą wśród tych, którzy przychodzą odwiedzać groby swoich bliskich. Wiele osób podchodzi i dołącza się do kwesty poprzez dobrowolne datki. Kilka osób rozmawiało z nami o swoich bliskich, którzy tutaj spoczywają. To są zawsze bardzo wzruszające chwile - podkreślała Anna Kusztyba, wolontariuszka.
Odnowione nagrobki na cmentarzu katedralnym w Sandomierzu ks. Tomasz Lis /Foto Gość W ubiegłym roku podczas kwestowania na sandomierskich nekropoliach zebrano prawie 15 tys. zł. Po uzyskaniu dotacji celowych oraz darowizn przystąpiono do wytypowania zabytkowych nagrobków, które miałyby zostać odrestaurowane. - Zarząd SKOCK wytypował 4 nagrobki: Jana Piętki, Franciszki Dziarskiej, Dominika Nawrockiego i Aurelii Zielińskiej. Pochodzą one z XIX wieku i zostały wytypowane do konserwacji ze względu na bardzo zły stan techniczny. Razem wartość prac konserwatorskich tych 4 obiektów wyniosła około 52 tys. zł - poinformował J. Sobolewski.
Odnowione nagrobki ks. Tomasz Lis /Foto Gość W tym roku przypadają dwa jubileusze, które są okazją do szerszej prezentacji najstarszej sandomierskiej nekropolii i organizacji opiekującej się jej bezcennymi zabytkami. Pierwszy to 225. rocznica założenia cmentarza katedralnego, drugi to 25-lecie Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Katedralnego w Sandomierzu.