Nowy numer 48/2020 Archiwum

Święci zamiast strachów

W wielu parafiach i szkołach odbędą się korowody i bale świętych zamiast Halloween.

- To po prostu promocja świętości i wyjście naprzeciw napływowi obcych tradycji, często przeciwnych naszej chrześcijańskiej kulturze. Chcemy, aby dzieci poznały swoich świętych patronów, ich życiorysy i dlaczego zostali świętymi. Wszyscy jesteśmy powołani do świętości i na tej drodze wspomagają nas wzory tych, którzy już ją osiągnęli i którzy niejako przetarli nam szlaki. Poznając ich życie i postępując ich śladami łatwiej dotrzeć do obranego celu, jakim jest Zbawienie – podkreślał ks. Michał Majecki, jeden z organizatorów Korowodu świętych w Tarnobrzegu.

W kilku parafiach i szkołach po raz kolejny trwają przygotowania do takich marszów i balów świętych. Wierni, a szczególnie dzieci, mogą w nich uczestniczyć przebrani za postaci ulubionych świętych lub swoich patronów.

W Tarnobrzegu Korowód świętych odbędzie się w niedzielę 29 października i wyruszy z czterech parafii: z parafii pw. Chrystusa Króla o godz. 12.00, z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 11.30, z parafii Miłosierdzia Bożego o godz. 11.30 i z parafii św. Barbary o godz. 12.15. Wszystkie cztery korowody spotkają się w kościele ojców Dominikanów. Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych, szczególnie dzieci i młodzież, aby przybyły w przygotowanych przebraniach. - Proponujemy by był to strój własnego patrona lub ulubionego świętego. Przy okazji można odświeżyć sobie jego żywot i przypomnieć dlaczego w ikonografii przedstawia się go z takimi. a nie innymi atrybutami. A jeśli czasu brak, najprostszym rozwiązaniem będzie przebranie anioła – dodaje ks. M. Majecki.

Marsz świętych odbędzie się w Radomyślu nad Sanem. Duszpasterze zapraszają 31 października na godz. 17.00 do miejscowego sanktuarium zachęcając, aby każdy przebrał się za swojego ulubionego świętego. Marsz odbędzie się pod hasłem „Każdy może być świętym”.

Święci zamiast strachów   Korowód świętych Archiwum prywatne W Janowie Lubelskim Korowód świętych odbędzie się we wtorek, 31 października o godz. 16.00. Rozpocznie się Mszą świętą w janowskim sanktuarium i przejdzie po placu maryjnym obok świątyni.

Bale świętych będą organizowane w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Święci zamiast strachów   Bal świętych w Ostrowcu Świętokrzyskim Archiwum prywatne

W Szkole Podstawowej nr 7 taki bal odbędzie się 31 października o godz. 9.00. Będzie przebiegał od hasłem „Holy Wins - Święty zwycięża”. Organizatorzy na bal zapraszają uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich oraz dzieci z oddziału „zerowego”. – Będziemy dziękować Panu Bogu za naszych orędowników w niebie. Chcemy także przypomnieć w przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych o tajemnicy świętych obcowania i o tym, że niebo istnieje naprawdę, a my wszyscy jesteśmy powołani do życia wiecznego. Bal ten jest chrześcijańską alternatywą dla Halloween – podkreślają organizatorzy.

Na Bal świętych zapraszają nauczyciele i uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wspólna zabawa odbędzie się 31 października o godz. 12.30.

Bal świętych organizuje także parafia pw. świętego Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim. Dzieci i młodzież zaproszeni są dnia 28 października o godz. 9.00 do parafialnej sali „Michael”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama