Działający od 25 lat Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Katedralnego w Sandomierzu zabiega, aby ratować najcenniejsze kamienne cmentarne pomniki. W tym roku kwesta odbędzie się od 31 października do 2 listopada na trzech sandomierskich cmentarzach.
Pochylone anioły, ozdobne krzyże i artystyczne nagrobki porośnięte mchem i dotknięte palcem mijającego czasu są świadkami nie tylko ludzkiego przemijania, ale wiary w zmartwychwstanie i naszego szacunku do zmarłych. Spacerując alejkami na zabytkowych cmentarzach czytamy nagrobkowe sentencje o przemijaniu, nadziei na zbawienie, czy krótkie pożegnania z bliskimi. Te pomniki są świadkami mijającego czasu. Kiedyś stawała przy nich rodzina zmarłego, stawiała świeczkę, przynosiła kwiaty. Dziś zazwyczaj pozostają opuszczone, zaniedbane, niszczeją z roku na rok. W wielu miastach podejmowane są akcje ratowania tych unikatów naszej kultury. W Sandomierzu, jak co roku, w pierwsze dni listopada prowadzona jest kwesta na ratowanie zabytkowych pomników cmentarnych.
Ponad dwie dekady temu powstał Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Katedralnego w Sandomierzu. – Była to inicjatywa samych mieszkańców, aby nie poszły w niepamięć nagrobki, płyty nagrobne i najstarsze pomniki świadczące o miejscowej kulturze. Przy parafii św. Józefa, która jest zarządcą cmentarza, od 1992 r. działa grupa wolontariuszy na rzecz ratowania tego dziedzictwa – mówił Janusz Sobolewski, członek SKOCK-u.
Nagrobek zakwalifikowany do odnowienia Archiwum prywatne W ubiegłym roku podczas kwestowania na sandomierskich nekropoliach zebrano sumę blisko 15 tys. złotych. Po uzyskaniu dotacji celowych oraz darowizn przystąpiono do wytypowania zabytkowych nagrobków, które miałyby zostać odrestaurowane. – Zarząd SKOCK-u wytypował 4 nagrobki do przeprowadzenia prac konserwatorskich: Jana Piętki, Franciszki Dziarskiej, Dominika Nawrockiego i Aurelii Zielińskiej. Nagrobki te pochodzą z XIX wieku i zostały wytypowane do konserwacji ze względu na bardzo zły stan techniczny. O stanie tych obiektów, wytypowanych do remontu świadczą ich zdjęcia. Razem wartość prac konserwatorskich tych czterech obiektach wyniesie około 52 tys. złotych – poinformował Janusz Sobolewski.
Nagrobki zakwalifikowane do odnowienia Archiwum prywatne Obecnie parce są już na ukończeniu. Oficjalny odbiór prac odbędzie się 30 października. – W tym roku przypadają dwa jubileusze, które są okazją do szerszej prezentacji najstarszej sandomierskiej nekropolii i organizacji opiekującą się jej bezcennymi zabytkami. Pierwszy to 225 rocznica założenia Cmentarza Katedralnego w Sandomierzu, drugi to 25-lecie Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Katedralnego w Sandomierzu. Z tej okazji 17 listopada roku odbędzie się uroczystość rocznicowa w sandomierskim ratuszu – dodał Janusz Sobolewski.
Wolontariusze podczas kwesty ks. Tomasz Lis /Foto Gość W tym roku kwesta na rzecz odnowy cmentarza katedralnego i świętopawelskiego będzie się odbywać od 30 października do 2 listopada na trzech sandomierskich nekropoliach, cmentarzu katedralnym, świętopawelskim oraz komunalnym. Kwesta odbywać się będzie od 9.00 do 17.00 Kwestować będą członkowie i sympatycy SKOCK-u oraz nauczyciele i uczniowie sandomierskich szkół ponadgimnazjalnych, radni oraz wolontariusze.