Nowy numer 42/2018 Archiwum

Posmakować Gorzyce

Co to jest topinambur, inaczej karczoch jerozolimski? Dlaczego warto uprawiać i spożywać tymianek?

Na te i wiele innych pytań można było uzyskać odpowiedź podczas konferencji pt. „Zasmakuj w produktach lokalnych gminy Gorzyce”, która odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury w Gorzycach.

W konferencji wzięło udział około 50 przedstawicieli firm i instytucji   Gorzyce
W konferencji wzięło udział około 50 przedstawicieli firm i instytucji
Andrzej Capiga /Foto Gość
Wyjątkowy mikroklimat i madowe ziemie tej gminy służą bowiem nie tylko fasoli. W gminie uprawia się również zioła ( tymianek, bazylię, oregano), warzywa (pomidory, ogórki, sałaty, kapustę, ziemniaki, soję, topinambur), zboża oraz owoce ( maliny, truskawki, borówki, porzeczki i jabłka). Działają też dwa młyny oraz kilka pasiek, z których pozyskiwane są wielosmakowe miody, w tym także te pochodzące z kwiatów fasoli.

Leszek Surdy przedstawił cel konferencji   Gorzyce
Leszek Surdy przedstawił cel konferencji
Andrzej Capiga /Foto Gość
- Konferencją chcemy wesprzeć rolników i tych, którzy działają w ramach branży gastronomiczno-spożywczej gminy. Podczas spotkania przedstawiliśmy pomysły na promocję lokalnych produktów pochodzących z naszego terenu, ale także wskazaliśmy rolnikom różne możliwości rozwoju - tak cel spotkania nakreślił Leszek Surdy, wójt gminy Gorzyce.

Producenci zaprezentowali swoje produkty   Gorzyce
Producenci zaprezentowali swoje produkty
Andrzej Capiga /Foto Gość
W konferencji reprezentowanych było około 50 firm. Uczestniczyli w niej rolnicy, przedstawiciele branży gastronomicznej i spożywczej, dyrektorzy szkół oraz stołówek szkolnych.

 

Więcej w papierowym wydaniu sandomierskiego GN (na 5 listopada br.).

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy