Nowy numer 49/2020 Archiwum

Posmakować Gorzyce

Co to jest topinambur, inaczej karczoch jerozolimski? Dlaczego warto uprawiać i spożywać tymianek?

Na te i wiele innych pytań można było uzyskać odpowiedź podczas konferencji pt. „Zasmakuj w produktach lokalnych gminy Gorzyce”, która odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury w Gorzycach.

Gorzyce   Gorzyce
W konferencji wzięło udział około 50 przedstawicieli firm i instytucji
Andrzej Capiga /Foto Gość
Wyjątkowy mikroklimat i madowe ziemie tej gminy służą bowiem nie tylko fasoli. W gminie uprawia się również zioła ( tymianek, bazylię, oregano), warzywa (pomidory, ogórki, sałaty, kapustę, ziemniaki, soję, topinambur), zboża oraz owoce ( maliny, truskawki, borówki, porzeczki i jabłka). Działają też dwa młyny oraz kilka pasiek, z których pozyskiwane są wielosmakowe miody, w tym także te pochodzące z kwiatów fasoli.

Gorzyce   Gorzyce
Leszek Surdy przedstawił cel konferencji
Andrzej Capiga /Foto Gość
- Konferencją chcemy wesprzeć rolników i tych, którzy działają w ramach branży gastronomiczno-spożywczej gminy. Podczas spotkania przedstawiliśmy pomysły na promocję lokalnych produktów pochodzących z naszego terenu, ale także wskazaliśmy rolnikom różne możliwości rozwoju - tak cel spotkania nakreślił Leszek Surdy, wójt gminy Gorzyce.

Gorzyce   Gorzyce
Producenci zaprezentowali swoje produkty
Andrzej Capiga /Foto Gość
W konferencji reprezentowanych było około 50 firm. Uczestniczyli w niej rolnicy, przedstawiciele branży gastronomicznej i spożywczej, dyrektorzy szkół oraz stołówek szkolnych.

 

Więcej w papierowym wydaniu sandomierskiego GN (na 5 listopada br.).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama