W sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Bogorii odbyło się diecezjalne spotkanie Kół Żywego Różańca, podczas którego zainaugurowano diecezjalne Jerycho Różańcowe.
Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej modlitwy różańcowej, którą poprowadził ks. Augustyn Łyko, diecezjalny opiekun Kół Żywego Różańca. Z licznymi pielgrzymami i delegacjami członków Kół Żywego Różańca przybyli kapłani. Na wspólnym spotkaniu były obecne osoby życia konsekrowanego oraz przedstawicieli grup, wspólnot i stowarzyszeń katolickich. Intencję szczegółową stanowiła modlitwa wdzięczności za życie i prośba o zbawienie dla zmarłego tego dnia wieloletniego Pasterza Diecezji Sandomierskiej bp Wacława Świerzawskiego.
Wspólna Msza św. ks. Tomasz Lis /Foto Gość Centralnym punktem spotkania była Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił wikariusz generalny ks. Jerzy Dąbek. - Tegoroczne pielgrzymowanie różańcowe przywiodło nas do sanktuarium w Bogorii gdzie czcimy Matkę naszego Zbawiciela - Matkę Bożą Pocieszenia. Obecny rok jest bogaty w różnorodne wydarzenia i rocznice, z którymi przychodzimy przed tron Matki Najświętszej. Świętujemy 100 rocznicę objawień w Fatimie, rozpoczęcie III Synodu Diecezji Sandomierskiej, jak też rozpoczniemy jutro obchody jubileuszu 200-lecia istnienia naszej diecezji. Przychodzimy także z naszymi osobistymi intencjami, niejednokrotnie obciążonymi bólem, niepokojem. Przychodzimy z tym wszystkim do Matki Bożej Pocieszenia. Przychodzimy z różańcem w ręku – zaznaczał kaznodzieja.
Wspólna modlitwa ks. Tomasz Lis /Foto Gość - Matka Najświętsza w orędziu fatimskim wskazuje na różaniec, jako modlitwę, w której jest z nami szczególnie zjednoczona. I razem z nami – modlącymi się – obejmuje sprawy Kościoła, całego świata, wszystkich grzeszników i dusze w czyśćcu cierpiące. Ks. Ruotolo Dolindo, kapłan z Neapolu, stygmatyk, żyjący w tym samym czasie co o. Pio, mawiał: „Różaniec to także potężna modlitwa przeciw szatanowi i przeciw siłom zła. Pod tym względem każdy paciorek jest dla demona ciosem, a każde poruszenie duszy jest niczym wybuch wiary, który powala szatana, a Maryja za każdym razem miażdży mu wtedy głowę. Różaniec jest kluczem do nieba”. Tylko modlitwa otwiera człowieka na Boże działanie. Ten, kto się nie modli, jest zupełnie sam, zdany na własne siły. W samotności rodzi się lęk, który przekreśla sama możliwość zawierzenia Bogu. Modlitwa otwiera nas na Boga, bowiem w Duchu Świętym można uczynić dar z samego siebie – podkreślał ks. J. Dąbek.
Bp senior E. Frankowski zawierzył wszystkich Maryi ks. Tomasz Lis /Foto Gość Na zakończenie Eucharystii słowo do zebranych skierował bp Edward Frankowski. – Jerycho to nieprzerwane czuwanie przed Najświętszym Sakramentem, w tym codzienna Msza św., Różaniec i Koronka do Miłosierdzia Bożego – wyjaśniał bp E. Frankowski. – Nazwa nawiązuje do wydarzenia opisanego w biblijnej Księdze Jozuego. Jerycho jest jednym z najstarszych miast świata. Gdy Jozue poprowadził Izraelitów do ziemi obiecanej, jako pierwsze postanowił zdobyć właśnie Jerycho. Starożytne miasto otaczał podwójny mur wewnętrzny co nie przeszkodziło, aby zostało zdobyte i zniszczone w najbardziej niecodzienny sposób. Izraelici maszerowali dookoła niego przez sześć dni z kapłanami niosącymi Arkę Pana na czele. Siódmego dnia okrążyli miasto siedmiokrotnie. Kiedy kapłani zadęli w trąby i wzniesiono potężny okrzyk mur miasta zawalił się – tłumaczył hierarcha.
Biskup zawierzył zebranych i całą diecezję Matce Bożej oraz poprowadził modlitewne czuwanie przed Najświętszym Sakramentem.
Spotkanie członków Kół Różańcowych ks. Tomasz Lis /Foto Gość Podczas Jerycha Różańcowego w kolejnych parafiach diecezji wierni będą modlić się o w intencjach wynagradzających za grzechy z prośbą o nawrócenie grzeszników, w intencji Kościoła, Ojca Świętego Franciszka, naszych biskupów, kapłanów, o nowe powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego, o łaskę wierności dla małżonków, o głęboką wiarę dla dzieci i młodzieży oraz w intencjach wspólnot parafialnych. Modlitwą będą objęte parce III Synodu Diecezji Sandomierskiej oraz obchody jubileuszu 200–lecia diecezji.