Nowy numer 48/2020 Archiwum

Cichy zabójca

Picie czarnej kawy działa profilaktycznie w przypadku choroby nowotworowej jelita grubego.

Tak twierdzi Tomasz Kiszka, gastrolog, kierownik Pracowni Endoskopowej w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli.

W latach 2014 - 2017 (wrzesień) w szpitalu w Stalowej Woli badaniu przesiewowemu jelita grubego poddano 800 osób, u 240 z nich wykryto polipy, które w przyszłości mogłyby się przekształcić w schorzenia rakowe.

- Nadal pokutuje wśród pacjentów przekonanie, iż kolonoskopia jest badaniem bolesnym, nieprzyjemnym i krępującym. Potwierdzam że tylko krępującym, ponieważ trzeba się trochę obnażyć. Czasami gorsze jest przygotowanie się do tego badania, bo trzeba wypić aż cztery litry środka przeczyszczającego. Samo badanie trwa od 15 do 30 minut - dodaje Tomasz Kiszka.

W tym roku w stalowowolskim szpitalu, dzięki dodatkowym pieniądzom z Ministerstwa Zdrowia, może być jeszcze przebadanych 200 osób, a w przyszłym 450.

- Jeśli masz skończone 50 lat (40 jeśli w rodzinie ktoś chorował na raka jelita grubego), wystarczy się zgłosić do Pracowni Endoskopowej szpitala w Stalowej Woli i wypełnić ankietę. Badania robimy na bieżąco, bez kolejek - zapewnia dyrektor pracowni.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama