Nowy numer 46/2018 Archiwum

Powrót hrabiego

180. rocznicę urodzin i 100. śmierci prof. hr. Stanisława Tarnowskiego, wybitnego polskiego historyka literatury, profesora i rektora UJ oraz prezesa Akademii Umiejętności w Krakowie uhonorowano w Tarnobrzegu naukowym sympozjum.

Zamek Tarnowskich, obecnie siedziba Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega, zapełnił się zacnymi gośćmi, wśród których znaleźli się zarówno przedstawiciele rodziny Tarnowskich z jej seniorem - Janem Tarnowskim na czele, ale także profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Polskiej Akademii Umiejętności, którą reprezentował jej wiceprezes prof. Andrzej Borowski.

Przybyli także przedstawiciele szkół i uczelni, które noszą imię Stanisława Tarnowskiego, w tym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnobrzegu i PSP w Tarnowskiej Woli.

Sympozjum towarzyszyła wystawa poświęcona Stanisławowi Tarnowskiemu a zatytułowana “Stanisław Tarnowski (1837-1917). Odczytać ślady”.

Towarzyszyła mu wystawa oraz stoisko z książkami   Sympozjum
Towarzyszyła mu wystawa oraz stoisko z książkami
Andrzej Capiga /Foto Gość
- Materiały do wystawy pochodzą z archiwum mojego męża. Są na niej prezentowane wszelkiego rodzaju listy Stanisława Tarnowskiego, rękopisy przedstawiające różne okresy jego życia - dzieciństwo, studia, podróż do Ziemi Świętej a także pracę na uniwersytecie. Są również listy do rodzeństwa i matki, listy z więzienia i od papieża oraz sporo oryginalnych zdjęć, w tym z jego posiadłości w Rudniku. Wystawa, z tak wielkim rozmachem, nie była jeszcze nigdzie prezentowana - opowiada jej kurator Marta Tarnowska Deskur.

Sympozjum poprzedziła Eucharystia w kościele dominikanów, którą w intencji Stanisława Tarnowskiego sprawował br. Andrzej Bielat.

 

Więcej w papierowym wydaniu sandomierskiego GN (na 15 październik).

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy