Nowy numer 48/2020 Archiwum

Potężna dawka dobrej energii

Teatr Reduta Śląska z Chorzowa za spektakl „Stary klamor w dziadkowym szranku” reżyserii Iwony Woźniak otrzymał Grand Prix, czyli I nagrodę II Międzypokoleniowych Spotkań Teatralnych w Stalowej Woli.

Druga nagroda przypadła w udziale Grupie Artystycznej TCR z Tychów za spektakl Gnienie w reżyserii Marcina Stachonia, a trzecia - Kompanii Teatralnej Mamro z warszawskiej Białołęki za przedstawienie Niedźwiedź w reżyserii Grzegorza Reszki.

Tak zdecydowało jury pod przewodnictwem Jana Peszka po obejrzeniu 11 konkursowych przedstawień.

Ponadto Jan Peszek ufundował nagrodę specjalną w wysokości 500 zł. Jest to „nagroda aktora schaefferowskiego dla nowego aktora schaefferowskiego” i otrzymał ją Marcin „Knut” Fortuna za koncepcję i wykonanie Audiencji V.

- Podczas festiwalu spontanicznie badaliśmy fenomen młodości i dojrzałości - aktora, człowieka, obywatela. Sprawdzaliśmy, co wyniknie w sytuacji, kiedy te fazy świadomości zaczną się w sobie przeglądać jak w lustrze. Każde z przedstawień oferowało nam jurorom potężną dawkę dobrej energii - nawet te, które nie niosły łatwego, pozytywnego przesłania, bo widzieliśmy w nich artystów, którzy wierzą w to, co robią na scenie i znajdują środki do wyrażenia tej wiary - powiedział ten znany krakowski aktor.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji Międzypokoleniowych Spotkań Teatralnych, w których uczestniczyło 8 teatrów była nieuchronność występowania konfliktów i negocjowanie wspólnych korzyści.

- Ideą zaś organizacji samych spotkań było stworzenie swobodnej przestrzeni dla międzypokoleniowych spotkań. W Stalowej Woli obserwujemy dużą wiekową rozpiętość w amatorskich teatrach; są teatry młodzieżowe i dla seniorów. Nam zaś chodziło o to, by mogły się one spotkać na jednej scenie, wymienić doświadczeniami - wyjaśniła Anna Kiedrzyńska, koordynatorka festiwalu.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama