Nowy numer 42/2020 Archiwum

Odnawianie kordegardy

Stowarzyszenie „Dzików” kontynuuje remont zabytkowego budynku.

Prace prowadzone są przy dawnej kordegardzie, usytuowanej przy głównej bramie prowadzącej do parku dzikowskiego. Remont jest możliwy dzięki darowiźnie przekazanej stowarzyszeniu przez Jana Tarnowskiego i jego córkę Rosabelle Tarnowską oraz Siarkopol Tarnobrzeg i Zakłady Chemiczne.

- W tej chwili ukończone zostało odwodnienie, zabezpieczenie przeciwgrzybiczne i izolacja fundamentów. W dalszej kolejności prace obejmą wymianę tynków zewnętrznych oraz rynien. Chcielibyśmy także ułożyć chodnik i otoczkę z kostki brukowej wokół budynku, ale to wymaga uzyskania stosownej zgody ze strony miasta, albowiem stowarzyszenie posiada tylko umowę na 10-letnie użyczenie samego budynku kordegardy. Aby budynek był utrzymany w dobrym stanie konieczne jest jego ogrzewanie, dlatego zakupiony zostanie także piecyk tzw. koza - informuje Witold Bochyński, prezes Stowarzyszenia „Dzików”. - Bardzo zależało nam, by remont zakończył się przed 1 października, kiedy odbędą się uroczystości poświęcone pamięci prof. Stanisława Tarnowskiego, ale niestety deszczowa pogoda pomieszała nam szyki.

Remont zabytkowej XIX-wiecznej kordegardy jest kontynuacją rozpoczętych w ubiegłym roku prac, w czasie których odnowione zostało wnętrze budynku, dach oraz drewniany ganeczek. Renowacja prowadzona była w ramach projektu „Turystyczny Tarnobrzeg”, który zakładał otwarcie w nim Punktu Informacji Turystycznej. Na ten cel stowarzyszenie pozyskało dotację celową przyznaną przez Urząd Miasta. Przedsięwzięcie wsparł finansowo również Jan A. Tarnowski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama