Grupa Enea, która niedawno nabyła Elektrownię w Połańcu, to nie tylko wicelider polskiego rynku elektroenergetycznego w zakresie produkcji energii elektrycznej, ale także mecenas wspierający młode talenty.
To właśnie w tej spółce Skarbu Państwa został stworzony program wspierający młodych uzdolnionych uczniów pt. „Enea Akademia Talentów”, który jest skierowany do uczniów szkół podstawowych (od V klasy wzwyż) i gimnazjów, którzy odznaczają się dużymi osiągnięciami i rozwijają swoje talenty w nauce, sztuce i sporcie.
Do programu mogą przystępować szkoły podstawowe i gimnazjalne, które zamierzają realizować projekty wspierające swoich uczniów.
Właśnie temu programowi była poświęcona konferencja, która odbyła się w Elektrowni Połaniec i była skierowana do dyrektorów szkół znajdujących się na terenach, na których Grupa Enea jest szczególnie aktywna biznesowo.
W konferencji wzięli udział Anna Krupka, poseł Prawa i Sprawiedliwości, Lech Żak, prezes Enei Połaniec, Sławomir Krenczyk, prezes Fundacji ENEA, oraz kuratorzy oświaty województw świętokrzyskiego i podkarpackiego.
Lech Żak, prezes Enei Połaniec ks. Tomasz Lis /Foto Gość - Potrzebujemy na rynku energetycznym uzdolnionych liderów, którzy mogą wyrosnąć właśnie z młodych talentów. Nie ma nic gorszego jak telnet niedoceniony, niezauważony, zakopany czy zniszczony. Mam nadzieję, że ten program pozwoli wyłowić takie talenty, aby w przyszłości stworzyć z nich liderów w wielu zakresach życia zawodowego, gospodarczego, kulturalnego, naukowego i sportowego - mówił Lech Żak, prezes ENEA Połaniec.
- Enea jako Spółka Skarbu Państwa czuje się odpowiedzialna, nie tylko za odbiorów energii elektrycznej, ale także jest spółką mającą społeczną odpowiedzialność, czyli mającą zobowiązanie wobec lokalnych społeczności Taka jest geneza programu Akademia Talentów. Zapraszamy do udziału w tym programie zdolne dzieci i młodych ze szkół gimnazjalnych oraz szkoły i innowacyjnych nauczycieli, którzy wyłowią najbardziej uzdolnionych uczniów, aby wspólnie wesprzeć ich w dalszym rozwoju. Granty dla szkół trafią do najbardziej ambitnych placówek - zaznaczył Sławomir Krenczyk, prezes Fundacji ENEA.
Warunkiem przyznania stypendium jest udokumentowanie osiągnięć, czyli np. udział w olimpiadach przedmiotowych i konkursach, zaangażowanie w działalność zespołu muzycznego, chóru, albo drużyny sportowej. Wnioski oceniać będzie komisja. W drugim etapie konkursu, kandydaci będą musieli przygotować autoprezentację.
Sławomir Krenczyk dodał, że w ocenie będą się liczyć innowacyjne pomysły edukacyjne oraz inne rozwiązania, zachęcające uczniów do poszerzania wiedzy i zdobywania laurów. W konkursie dla szkół, oprócz komisji będą mieć również znaczenie głosy internautów.
- Nie ma nic lepszego niż inwestycja w młodych ludzi i obserwowanie tego jak rozwijają swoje zdolności. Nie zawsze wystarcza sam zapał, czas i zaangażowanie. Pieniądze, które gwarantuje program są znaczącym elementem w rozwijaniu pasji i realizowaniu marzeń młodych ludzi - podkreślała poseł Anna Krupka.
Program wspierają kuratorzy oświaty ks. Tomasz Lis /Foto Gość Uczniowie indywidualni mogą ubiegać się o stypendia, w wysokości 3 tys. zł, zaś szkoły mogą liczyć na granty w wysokości 10 tys. zł.
Zgłoszenia do Akademii Talentów przyjmowane są do 15 października. Regulamin konkursu znajduje się na stronie internetowej spółki ENEA. Program Akademia Talentów obejmuje te rejony w Polsce, w których działa firma energetyczna.
Więcej informacji na stronie: www.enea.pl/pl/akademiatalentow