Nowy numer 2/2021 Archiwum

Mercedes wśród miodów

IV Forum Pszczelarskie „Stalowa pszczoła nie istnieje” zgromadziło grubo ponad 300 uczestników z kilku województw.

Zjawiła się także duża grupa uczniów z IIIa PSP nr 7 w Stalowej Woli z nauczycielkami Renata Czarnecką - Skrok i Martą Bańką.

 

- Spodziewaliśmy się, że będzie duże zainteresowanie tym przedsięwzięciem ze strony hodowców pszczół, ale nie sądziliśmy, że lista uczestników konferencji wypełni się w aż tak szybkim tempie. To tylko utwierdza mnie w przekonaniu, jak potrzebną pszczelarzom imprezą jest nasze forum - mówi Mariusz Sołtys, wicestarosta stalowowolski.

 

Forum Pszczelarskie odbyło się w stalowowolskim Wydziale Mechaniczno-Technologicznym Politechniki Rzeszowskiej. Jednym z jego uczestników był Andrzej Bielecki z Agatówki, który ma pasiekę z 100 rodzinami.

Forum   Forum
...jak i dorosłym
Andrzej Capiga /Foto Gość
Pan Andrzej narzekał na słabe tegoroczne zbiory spowodowane zimną wiosną.

- Zamiast wydajności 5 kg z rodziny, mamy tylko 2. Konsumenci ten nieurodzaj na pewno odczują po kieszeni. Za jednolitrowy słowik trzeba już płacić średnio od 30 do 35 złotych, za miód wrzosowy nawet 70 - powiedział hodowca z Agatówki.

 

Andrzej Bielecki zachęcał do kupowania miodu nawłociowego ze względu na jego walory zdrowotne i smakowe oraz wrzosowego, mercedesu wśród miodów.

 

W programie forum były między innymi wartościowe i interesujące dla hodowców pszczół wykłady i prelekcje naukowców, jak i lekarzy weterynarii oraz specjalistów z Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Forum   Forum
Hodowcy z Bojanowa prezentują swoje wyroby
Andrzej Capiga /Foto Gość
Jak zawsze forum towarzyszył kiermasz, gdzie można było kupić miody z lokalnych pasiek oraz inne wyroby pszczele, jak choćby kosmetyki, świece i figurki z wosku.

 

Kazimierz Młynarski, zastępca prezesa stalowowolskiego Powiatowego Koła Pszczelarskiego zachęcał do udziału w spotkaniach koła.

 

- Organizujemy je w każdą pierwszą niedzielę miesiąca. Spotykamy się w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli o godzinie 15:30 - poinformował zastępca prezesa.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama