Nowy numer 43/2020 Archiwum

Jedno ukłucie

W Tarnobrzegu rozpoczęła się akcja szczepień przeciw grypie.

- Od 15 września ruszyły szczepienia przeciwko grypie skierowane, podobnie jak w ubiegłym roku, do osób, które ukończyły 60 lat, czyli urodziły się przed 31 grudnia 1957 r. - informuje prezydent miasta Grzegorz Kiełb. - Tym razem zastosowana będzie szczepionka czterowalentna,

W ubiegłym sezonie miasto zakupiło szczepionkę trzywalentną, która chroniła przed trzema szczepami wirusa grypy: dwoma typu A i jednym typu B. Obecna, uwzględniająca oba szczepy typu B (B/Victoria i B/Yamagata) zwiększa ochronę przed zachorowaniem na sezonową grypę, zwłaszcza, iż w ostatnich latach większość zachorowań powodował jeden ze szczepów typu B.

- Szczepionka jest o 7 zł droższa od ubiegłorocznej, która kosztowała 33 zł. VaxigripTetra należy do najnowszych oferowanych na rynku - podkreśla Grzegorz Kiełb. - W minionym sezonie ze szczepień skorzystało 1632 osoby, w latach wcześniejszych zaś średnio było to ok. 1100 chętnych. Liczymy, że także obecnie zechce się zaszczepić podobna liczba seniorów. Jest to niewielka część spośród ponad 12 tys. mieszkańców miasta, którzy przekroczyli 60 rok życia.

Miasto zakupiło 1250 szczepionek, ale istnieje możliwość dokupienia z pieniędzy przeznaczonych na szczepienia przeciw pneumokokom. Osoby pragnące zaszczepić się mogą to uczynić w gabinetach POZ.

Szczepionka firmy Sanofi Pasteur przez Unię Europejska została dopuszczona w 2016. Polska wydała stosowne pozwolenia w listopadzie ubiegłego roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama