Nowy numer 48/2022 Archiwum

Wyłącz się z sieci

Prawie milion złotych będą kosztować projekty realizowane przez szkoły prowadzone przez niżański powiat.

Jeden z nich to „Nowa jakość kształcenia w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku szansą na rozwój”. RCEZ będzie go realizować razem ze Stowarzyszeniem Niżańskie Centrum Rozwoju w Racławicach. Projekt wart jest prawie 780 tys. złotych, z czego aż 701 tysięcy to dofinansowanie ze zewnątrz.

- RCEZ w Nisku otrzyma nowe wyposażenie pracowni komputerowych, elektrycznej oraz mechatronicznej. Uczniowie zostaną objęci doradztwem edukacyjno-zawodowym, a także będą mogli uczestniczyć w kursach z zakresu podstaw okablowania strukturalnego, technik światłowodowych czy inteligentnych systemów alarmowych - mówi Robert Bednarz, starosta niżański.

Ponadto uczniowie wezmą udział w szkoleniach takich jak: projektowanie stron internetowych, obsługa oprogramowania CAD, mechatronika samochodowa oraz wykorzystanie programów komputerowych w rachunkowości. W ofercie są także zajęcia na uczelni wyższej, wizyty w zakładach pracy oraz staże.

Kolejny projekt, który dotyczy także RCEZ w Nisku nazywa się „Tradycje bez granic. Podróż wokół regionalnych kultur”. Uczestniczyć  nim będzie 5 szkół z pięciu krajów UE: Słowacji, Litwy, Rumunii, Czech i Polski.

- Jego celem jest podniesienie kompetencji w zakresie języków obcych, głównie języka angielskiego, lepsze zrozumienie różnorodności społecznej, etnicznej, językowej i kulturowej oraz skuteczniejsze reagowanie na nią. Ponadto zwraca on uwagę na tradycję i historię regionalną, bardziej aktywne uczestnictwo w życiu społecznym, nawiązanie współpracy międzyregionalnej i transnarodowej - wyjaśnia Wacław Piędel, dyrektor RCEZ w Nisku.

Uczniowie poznają kulturę, zwyczaje, historię państw uczestniczących w projekcie. Zapoznają się z tradycjami regionalnymi, wezmą udział w warsztatach (kulinarnych, rękodzielniczych), zwiedzą miejsca ważne i istotne dla danego regionu. Maksymalna wartość dofinansowania do tego projektu to kwota 20 tys. 380 Euro.

Na maksymalnie 20 tys. 700 Euro pomocy może z kolei liczyć Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Nisku. Ono bowiem podjęło się realizacji projektu „Wyłącz się z sieci - pracuj z ludźmi, zmieniaj ich, baw się”, który opiera się na współpracy między szkołami krajów należących do Unii Europejskiej: z Polski, Belgii, Łotwy i Rumunii.

- Jego głównym celem jest zachęcenie młodzieży do aktywnego spędzania czasu wolnego, odejścia od ekranów urządzeń i wyboru alternatywnych form rozrywki, rozwijających ich zainteresowania i pasje oraz integrujących ze środowiskiem rówieśniczym - mówi Jerzy Stelmach, dyrektor LO w Nisku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy