Dwudniowe spotkanie dyrektorów Caritas Diecezjalnych tym razem odbywa się w Sandomierzu, gdzie miejscowa Caritas obchodzi 25-lecie powstania i działalności na rzecz ubogich i najbardziej potrzebujących.
Spotkaniu, w którym uczestniczy prawie 40 dyrektorów diecezjalnych, przewodniczy bp Wiesław Szlachetka, przewodniczący Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski oraz ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.
- Takie spotkania są bardzo ważne, a omawiane inicjatywy podejmowane w zakresie formowania dzieł pomocy owocują przeniesieniem na poszczególne diecezje. Caritas Polska obecnie prowadzi ponad 5 tys. przeróżnych dzieł, z których korzysta około 3 mln osób potrzebujących. Jest to instytucja charytatywna o charakterze miłosierdzia, która realizuje ewangeliczne przesłanie „Bądźcie i wy miłosierni, jak miłosierny jest Ojciec wasz w niebie” - mówił bp W. Szlachetka.
Bp Wiesław Szlachetka, przewodniczący Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski ks. Tomasz Lis /Foto Gość - Jednym z ważniejszych obecnie naszych działań jest pomoc mieszkańcom dotkniętej wojną Syrii, a szczególnie miasta Aleppo. Naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzi realizowany program „Rodzina rodzinie”, który chcemy rozszerzyć na Szkolne Koła Caritas i zachęcić naszych uczniów do objęcia formą adopcji na odległość rówieśników z Syrii. Dużym współczesnym wyzwaniem jest pomoc osobom uwikłanym w różnorodne uzależnienia oraz troska o rozwój wolontariatu - dodał przewodniczący Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski.
Na spotkaniu omawiane były tematy dotyczące problemów socjalnych w Polsce, wielorakich sposobów udzielania pomocy oraz zadań, jakie stoją przed Caritas Polska.
- To dla mnie jako dyrektora Caritas Polska to pierwsze takie spotkanie, bo funkcję tę powierzono mi kilka miesięcy temu. Chcemy zwrócić uwagę na trzy podstawowe obszary działania, które chcielibyśmy realizować w najbliższym czasie. Pierwszym jest aktywizacja wolontariatu w Szkolnych Kołach Caritas oraz w Parafialnych Oddziałach Caritas. Kolejnym obszarem działania, na który chcemy zwrócić uwagę jest pomoc osobom strasznym. Nie chcemy wyręczać tutaj opieki rodzinnej, widzimy jednak potrzebę zwrócenia uwagi na wsparcie i zintensyfikowanie opieki nad tymi osobami. Trzecim obszarem, który chcielibyśmy bardziej zaktywizować to pomoc więźniom - wymieniał ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.
Ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska ks. Tomasz Lis /Foto Gość - Caritas jest instytucją, która ma swoją markę i stąd także konieczność pokazania naszych działań na szeroką skalę. Caritas niesie pomoc od troski o Okna Życia, poprzez pomoc dzieciom szkolnym, wspieranie ubogich rodzin, osób starszych czy bezdomnych. Nie możemy być kojarzeni tylko z pewnymi akcjami, ale chcemy pokazać cały obszar działania i udzielanej pomocy. Przed wojną mówiono o Caritas, że jest to orkiestra codziennej pomocy. Myślę, że i dziś działania Caritas to wielkie codzienne dobro, które niesiemy - podkreślał ks. M. Iżycki.
Woluntariusze Caritas ks. Tomasz Lis /Foto Gość Podsumowaniem pierwszego dnia obrad była Msza św. w Bazylice katedralnej w Sandomierzu, podczas której dziękowano Bogu za 25 lat działalności sandomierskiej Caritas.
Mszy św. przewodniczył bp Wiesław Szlachetka z udziałem bp. Krzysztofa Nitkiewicza, ordynariusza sandomierskiego, bp. seniora Edwarda Frankowskiego, licznych kapłanów z terenu diecezji oraz księży dyrektorów diecezjalnych Caritas.
We wspólnej modlitwie uczestniczyli podopieczni placówek prowadzonych przez Caritas, pracownicy, wolontariusze oraz liczne osoby wspierające działania charytatywne.
Msza św. dziękczynna za 25 lecie Caritas Diecezji Sandomierskiej ks. Tomasz Lis /Foto Gość - Na przestrzeni minionych 25 lat Caritas Diecezji Sandomierskiej dokonała wielkich rzeczy w dziedzinie oświaty, opieki społecznej i zdrowotnej. Nie ugięła się przed ogromnym wyzwaniem, jakim były powodzie. Można powiedzieć, że Caritas diecezjalna stała się w naszym regionie synonimem dobra. Geografia ludzkich potrzeb szybko się jednak zmienia. Dlatego musi zmieniać się także geografia oraz metodyka miłosierdzia. Trzeba odczytywać znaki czasu i podobnie jak Chrystus wychodzić z inicjatywą. Placówki, programy i projekty są pożyteczne, ale nie wyczerpują listy obszarów ludzkiej biedy. Musimy bronić się przed instytucjonalnym skostnieniem. Caritas nie może działać na zasadzie bankomatu, ale ma naśladować serce Chrystusa, które bije mocniej na widok każdego potrzebującego, które wszystkich do końca umiłowało. Dobre imię zobowiązuje, i oby zawsze, podobnie jak najświętsze imię Maryi, które dzisiaj czcimy w liturgii, niosło ludziom radość i nadzieję - mówił bp Krzysztof Nitkiewicz na początku Mszy św.
Msza św. w sandomierskiej bazylice ks. Tomasz Lis /Foto Gość Podczas homilii bp W. Szlachetka mówiąc o miłosierdziu jako najpiękniejszym imieniu Boga przypomniał, że jako uczniowie Chrystusa mamy być na co dzień świadkami miłosiernego oblicza Jezusa pochylając się nad najbardziej potrzebującymi.
Po wspólnej Mszy św. przybyli goście mogli zwiedzić wnętrze zabytkowej sandomierskiej katedry.
Jubileusz sandomierskiej Caritas ks. Tomasz Lis /Foto Gość
- Jubileusz Caritas Diecezji Sandomierskiej skłania do wdzięczności Bogu za dobro, które stało się udziałem ludzi potrzebujących, ubogich, znajdujących się w trudnej sytuacji, poprzez codzienną pomoc świadczoną w ramach Caritas. Dziękujemy tym, którzy wspierają nasze działania oraz tym, którzy bezpośrednio są zaangażowani w dzieła charytatywne. Obchodzony jubileusz jeszcze bardziej motywuje nas do tego, aby dołożyć wysiłków na rzecz pomocy najbardziej potrzebującym. Jednym z głównych naszych zadań na najbliższy czas to aktywizacja wolontariuszy w ramach Szkolnych Kół Caritas i Parafialnych Oddziałów Caritas - mówił ks. Bogusław Pitucha, dyrektor Caritas Diecezji Sandomierskiej.