Jak nawzajem się oszukujemy - my zmysły, a one nas - można dowiedzieć się w zamku Tarnowskich.
Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega prezentuje znakomitą wystawę „Świat zmysłów”, przygotowaną przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Na ekspozycji znalazło się kilkadziesiąt stanowisk, na których można sprawdzić jak działają nasze zmysły wzroku, słuchu, węchu i dotyku oraz zapoznać się m.in. z budową oka czy ucha. - Zazwyczaj jesteśmy przyzwyczajeni do wystaw, gdzie prezentowane eksponaty ogląda się, chłonie ich piękno, ale uczestnictwo jest bierne. Świat jednak się zmienia, i za tymi zmianami podąża także muzealnictwo, wprowadzając np. multimedia oraz organizując coraz popularniejsze ekspozycje interaktywne, w których zwiedzający uczestniczy czynnie - wyjaśnia Beata Kotasiak-Wójcik, kurator tarnobrzeskiej wystawy. - I taką propozycję ma nasze muzeum. Zachęcamy gorąco do odwiedzenia zamku i przyciskania, włączania, kręcenia, stukania, wąchania, słuchania, a przede wszystkim do dobrej i mądrej zabawy.
- Muzeum UJ posiada bogaty zbiór instrumentów naukowych, które sprowokowały do przygotowania m.in. ekspozycji „Nauki dawne i niedawne”, znanej zresztą już tarnobrzeżanom, była bowiem prezentowana w tutejszym muzeum. Była to pierwsza wystawa interaktywna otwarta w Collegium Maius, ciesząca się ogromnym powodzeniem. Po paru latach prezentacji, zastąpiła ją nowa ekspozycja - „Świat zmysłów”, z którą obecnie mogą się zapoznać mieszkańcy Tarnobrzega i ci mali, i ci duzi - mówi dr Maciej Kluza, kustosz Muzeum UJ i autor wystawy. - Ekspozycja zmusza zwiedzającego do aktywności, trzeba się w nią zaangażować i eksperymentować. Przy czym specyfiką „Świata zmysłów”, ukierunkowanego na poznanie działania własnego ciała, umysłu, jest odniesienie do mnie samego, jako obiektu, na którym przeprowadzane są poszczególne eksperymenty.
Wystawa została podzielona na trzy tematyczne obszary: Receptory, Mono czy stereo oraz Iluzje. Dzięki przyrządom, urządzeniom poprzez zabawę zwiedzający łatwiej zrozumie związek jaki zachodzi pomiędzy budową poszczególnych narządów zmysłu, a ich działaniem.
Ekspozycja z pewnością wzbudzi zainteresowanie wśród dzieci i młodzieży, pozwalając im lepiej przyswoić sobie część tematyki z takich przedmiotów jak biologia, przyroda, chemia czy fizyka.
Dlatego jeśli ktoś chciałby zagrać na dziwnym pianinie, przetestować słuch, opóźnić mowę, wypróbować magiczną różdżkę, zobaczyć trzeci wymiar, założyć magiczne okulary, dowiedzieć się co to jest homunculus lub znaleźć się w ogrodzie zapachów powinien wybrać się do zamku Tarnowskich.
Wystawa będzie czynna do 15 listopada br.