Tarnobrzeskie Wodociągi zakończyły kolejną ważną inwestycję.
O zakończeniu robót przy budowie sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej wraz z przepompownią ścieków poinformowali podczas konferencji prasowej w magistracie prezydent Tarnobrzega Grzegorz Kiełb oraz prezes spółki Antoni Sikoń.
- Powstało 6,5 km sieci wodociągowej, biegnącej od ronda przy szpitalu do Machowa, w okolice ulic Górniczej i Zakładowej. Sieć kanalizacyjna jest nieco krótsza - mówił Grzegorz Kiełb. - Przedsięwzięcie jest bardzo ważne dla funkcjonowania firm już działających lub zamierzających zainwestować w obrębie Machowa, na terenach Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Prowadziliśmy rozmowy z Schollglas Polska, zakończone podpisaniem listu intencyjnego, w którym zawarte zostały konkretne zobowiązania obu stron.
Niemiecki potentat w produkcji i obróbce szkła postanowił bowiem otworzyć działalność w podstrefie Tarnobrzeg. W pierwszym etapie powstawała hala produkcyjna oraz biurowiec. Dla producenta niezwykle ważną kwestią był odpowiedni dla niego dostęp do sieci wodociągowej. Dlatego Tarnobrzeskie Wodociągi, będące miejską spółką, zobowiązały się doprowadzić wodę. - Inwestycja była dość kosztowna, nie ukrywam tego, niemniej opłacalna, albowiem do sieci będą mogły przyłączać się kolejne firmy - zaznaczył prezydent miasta.
- Dotychczas w obrębie Machowa firmy bazowały na indywidualnych rozwiązaniach, jeśli chodzi o korzystanie z dostępu do wody - mówił Antoni Sikoń. - Inwestycja, którą zakończyliśmy, mogła być zrealizowana dzięki decyzji prezydenta oraz Rady Miasta i jest jednym z wielu zadań, jakie stoją przed naszą spółką. Objęła ona budowę sieci wodociągowej o długości 6,5 km, w tym ponad 800 m w pasie dróg wojewódzkich, czyli Wisłostrady i ul. Mickiewicza, oraz sieci kanalizacyjnej z przepompownią ścieków o długości nieco ponad 5,6 km. Koszt inwestycji opiewa na 3,2 mln zł, z czego 80 proc. pochodziło z pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, a pozostała kwota to środki własne. Czas realizacji był bardzo krótki i zamknął się w miesiącach maj-sierpień.
Wykonawcą inwestycji było konsorcjum firm - PIS i P „Insmont” z Połańca (lider) oraz Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjno-Budowlanych „Hydrocomplex” z Buska Zdroju.
Obecni na konferencji dyrektorzy obu wykonawców - Edward Bąk i Mariusz Kozera - zgodnie podkreślili doskonałą współpracę z urzędem miasta oraz Wodociągami. Wspomnieli, iż z uwagi na konieczność prowadzenia prac na newralgicznym latem obszarze przy jeziorze Tarnobrzeskim roboty wykonywane były m.in. w systemie przewiertów, tak by nie powodowały dla mieszkańców i turystów zbytnich niedogodności.