Przewodnikiem po wystawie będzie bowiem Stanisława Kuszelewska - Rayska, która latem 1938 r. wyprawiła się do COP.
COP i Miasto - Nowoczesność i Dziedzictwo to tytuł wystawy, którą już 8 września będziemy mogli oglądać w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli.
Wystawa uświetni jubileusz 80. Centralnego Okręgu Przemysłowego.
- COP oznaczał nowoczesność, był nadzieją na lepsze życie, niestety zaprzepaszczoną przez wybuch II wojny światowej. Dla miast COP wciąż jednak pozostaje ważnym, a niekiedy jak w przypadku Stalowej Woli, podstawowym budulcem lokalnej tożsamości oraz elementem dziedzictwa kulturowego, tego materialnego i niematerialnego - podkreśliła Magdalena Wielgocka z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.
COP
Kasyno urzędnicze w Stalowej Woli, l. 30. XX w.
Narodowe Archiwum Cyfrowe
- Zapraszamy na wędrówkę po obszarze objętym jego budową, ale wielki przemysł zostawimy na boku, przekroczymy także okres, w którym tworzono COP. Cofniemy się do przeszłości, do lat 30. XX w., aby zobaczyć, jak miasta COP wówczas funkcjonowały i rozwijały się, trochę niczym turyści, obserwatorzy, ciekawscy skuszeni relacjami z prasy, rządni na własne oczy zobaczyć, jak i gdzie rozgrywa się to wszystko, o czym mówi, czyta i żyje opinia publiczna - dodaje Katarzyna Zarzycka, kurator wystawy.
Wystawa będzie czynna od 8 września do 31 października br. (wstęp wolny).