Biskup Edward Frankowski odebrał Odznakę Honorową "Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego".
Hierarcha odebrał odznaczenie podczas uroczystej sesji sejmiku. Marszałek podkarpacki Władysław Ortyl wygłosił laudację na cześć bp. Frankowskiego, w której podkreślił zasługi duchownego w działalności społecznej, duszpasterskiej, jak i naukowo-dydaktycznej. Zaznaczył, że dzięki determinacji biskupa seniora w Stalowej Woli powstała filia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, że przyczynił się on do powołania w tym mieście NSZZ „Solidarność”, który w najtrudniejszym czasie stanu wojennego wspierał z całych sił. Był obrońcą praw pracowników oraz działaczy opozycyjnych represjonowanych przez ówczesne władze komunistyczne. Dzięki tej niezłomnej postawie stał się niekwestionowanym autorytetem dla wiernych nie tylko w Stalowej Woli, ale i całego regionu. Wymieniając zasługi bp. Edwarda na rzecz formowania duchowego oblicza dzisiejszego Podkarpacia oraz procesu przemian demokratycznych, marszałek Ortyl nazwał go „podkarpackim księdzem Popiełuszką”.
- Tytuł ten to godność, honorująca jednostki wybitne, ludzi o ogromnych zasługach w dziedzinie, w której działają, ludzi niepowtarzalnych, którzy współtworzą wizerunek naszego regionu i jego mądrość - zaznaczył Władysław Ortyl. - Oczywiście, w najświetniejszej nawet mowie nie da się zawrzeć wdzięczności i szacunku dla tylu lat niestrudzonej pracy księdza biskupa na rzecz duchowego dobra tysięcy ludzi, dla odwagi i pomocy, jakiej wielu doświadczyło, i wreszcie dla mądrości płynącej z wiary, która wielu ludziom, w różnych sytuacjach niosła nadzieję.
Bp Edward podziękował za zaszczytne wyróżneinie Michał Mielniczuk /Biuro Prasowe UWWP Biskup Frankowski podziękował za laudację oraz odznaczenie. Cytując fragment Psalmu 115: „Non nobis, non nobis, Domine, sed domini tuo da gloriam”, podkreślił, że wszystko, co udało mu się dokonać, robił dla Pana i z Jego pomocą.
- Cokolwiek dobrego zaszło w moim życiu, stało się dzięki Panu, będącemu źródłem dobra i samą miłością - powiedział biskup. Podziękował też Matce Bożej za opiekę i wszystkim ludziom, których Bóg postawił na jego drodze.
W uroczystości wzięli udział biskupi ordynariusze z Rzeszowa i Sandomierza, wojewoda podkarpacka, parlamentarzyści oraz liczni goście.
W związku z 37. rocznicą wydarzeń Sierpnia 1980 r. i powstania NSZZ „Solidarność” sejmik przyjął uchwałę, w której podkreślił rolę związku dla przemian demokratycznych, jakie zaszły w Polsce i innych krajach bloku komunistycznego.