Nowy numer 39/2023 Archiwum

Witraże z aniołami

- Po ubiegłorocznym sukcesie konkursu, w tym roku organizujemy drugą odsłonę - mówi Piotr Duma.

Kiedy jesienią minionego roku, Gminny Ośrodek Kultury w Gorzycach ogłosił konkurs plastyczny „Trześniowskie anioły”, nikt nie przypuszczał, że będzie miał aż tak szeroki oddźwięk. Swoje prace nadesłali nie tylko mieszkańcy gminy Gorzyce, ale także, ku pełnemu zaskoczeniu organizatorów, osoby z innych, często odległych województw. - Zapewne przyczyniły się do tego informacje umieszczone na naszej stronie internetowej oraz w mediach. Dzięki sieci każdy ma do nich dostęp - stwierdza Piotr Duma, dyrektor GOK w Gorzycach. - Prace były wykonywane w najróżniejszych technikach. W tym roku postanowiliśmy zawęzić je i zaproponowaliśmy technikę witrażową. Naturalnie nie chodzi o typowe witraże, robione z użyciem kolorowych szkieł i ołowianych ramek, ale jeżeli taki też trafi na konkurs, będzie bardzo mile widziany. Ponieważ uczestnikami są przede wszystkim uczniowie szkół z terenu gminy, dlatego proponujemy wykonanie witraży z kolorowej celulozy, bibuły oraz tektury. Prace powinny być w formacie A4 lub A3. Każdy uczestnik może przedstawić maksymalnie dwa swoje witraże. I podstawowy warunek - muszą przedstawiać autorską wizję anioła. Termin zgłaszania upływa 22 września br. - informuje dyrektor gorzyckiego GOK.

Ogłoszenie nazwisk zwycięzców oraz wręczenie nagród nastąpi 2 października podczas obchodów Dnia Anioła, które odbędą się w trześniowskiej szkole.

Inspiracją do ogłoszenia w ubiegłym roku konkursu była polichromia w kościele parafialnym w Trześni pw. Świętej Rodziny pochodząca z 1941 r., której autorem jest krakowski artysta Kazimierz Haydukiewicz oraz książka Doroty Kozioł „Trześniowskie anioły” z ilustracjami Kingi Roszuk. Legenda spisana przez tarnobrzeską pisarkę stałą się kanwą widowiska plenerowego „Trześniowskie anioły - niebiański orszak”, wystawionego na tzw. starym kościelisku. - Okazało się, że mieszkańcom bardzo spodobał się spektakl i promocja najstarszego w gminie kościoła. Dlatego uznaliśmy, że warto pójść dalej i rozpisaliśmy konkurs plastyczny, który w tym roku ma drugą edycję - wyjaśnia Piotr Duma.

Organizatorami konkursu są GOK w Gorzycach, filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Trześni oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Trześni.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast