Nowy numer 46/2018 Archiwum

Bezcenny skarb

Unikatowe, XIX-wieczne parafialne mapy Pysznicy zostały odnowione i pokazane wiernym.

Wykonane ręcznie mapy to „Mapa pysznickich plebańskich gruntów z 1822 r.” i „Mapa wsi Pysznica w Galicji w obwodzie rzeszowskim” z 1853 roku.

Mapy zostały odnalezione w archiwum parafialnym przez Teresę Mierzwę i Ludwikę Błażejowicz przy okazji szukania materiałów do książki pt. „Dwór w Pysznicy”.

- Materiały kartograficzne od razu wydały nam się cenne, a jedna z map potwierdziła nasze przypuszczenia i ustne relacje mieszkańców Pysznicy o istnieniu w tej miejscowości dworu. W dolnej części mapy z 1853 roku zaznaczono bowiem budynek w kształcie prostokąta, ogród z oczkiem wodnym oraz zabudowania dworskie - powiedziała T. Mierzwa.

Mapy odnowiono dzięki datkom wiernych, a można je było oglądać na czasowej wystawie w parafialnym kościele. Ekspozycja została zorganizowana przy pomocy Muzeum Jana Pawła II w Stalowej Woli.

Więcej o tajemnicach, jakie kryją pysznickie mapy, w papierowym wydaniu sandomierskiego GN (na 2 września).

« 1 »
oceń artykuł
TAGI:

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy