Tarnobrzeska szkoła jako pierwsza w Polsce będzie kształcić stewardessy.
Podczas dzisiejszej konferencji z udziałem kurator podkarpackiej Małgorzaty Rauch, prezydenta Tarnobrzega Grzegorza Kiełba, Marcin Pilarski, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. kard. Stefana Wyszyńskiego, poinformował o zgodzie Ministerstwa Edukacji Narodowej na wdrożenie eksperymentu pedagogicznego polegającego na uruchomieniu w szkole nowego kierunku kształcenia - technik obsługi pasażerów w przewozach lotniczych, morskich i lądowych o profilu mundurowym.
Przygotowania do utworzenia kierunku szkoła podjęła jesienią ubiegłego roku. W tym celu został powołany specjalny zespół, w składzie którego znalazły się Beata Furtak, Dominika Zajczyk, Marzena Woźniak-Paul oraz Anita Wójcikowska-Trela. Jego zadaniem było opracowanie podstawy programowej dla proponowanego zawodu oraz szkolnego planu nauczania, obejmującego przedmioty ogólnokształcące oraz zawodowe.
- Opracowanie autorskiego programu dla nowego kierunku kształcenia wymagało od nas podjęcia wielu działań, w tym m.in. znalezienia i nawiązania współpracy z uczelnią wyższą, która objęłaby nad nim patronat oraz innymi instytucjami pragnącymi wesprzeć nasze przedsięwzięcie - mówił Marcin Pilarski, dyrektor ZSP nr 1. - I tak 1 grudnia ubiegłego roku podpisaliśmy stosowne porozumienie z Wyższą Szkołą Oficerską Sił Powietrznych w Dęblinie, ponadto nawiązaliśmy współpracę z Polską Żeglugą Bałtycką, Association of Flight Attendants w Waszyngtonie - największym stowarzyszeniem stewardess, natomiast w kwietniu tego roku uczestniczyliśmy w konferencji lotniczej w Jasionce - dodał dyrektor szkoły.
- Niejednokrotnie podkreślałem, że Tarnobrzeg stawia na kształcenie zawodowe i bardzo się cieszę, że w tej placówce udało się pozyskać zgodę na przeprowadzenie eksperymentu pedagogicznego dotyczącego wprowadzenia nowego kierunku. Jestem pewien, że jego absolwenci nie będą mieli najmniejszych problemów ze znalezieniem zatrudnienia. Hasło, jakie widzimy na stojących tu banerach, że Prymasówka to szkoła wysokich lotów, nie jest bynajmniej czczym sformułowaniem, o czym najlepiej świadczy objęcie opieką otwieranego kierunku przez Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych w Dęblinie - podkreślił prezydent Grzegorz Kiełb. - Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim osobom ze specjalnego zespołu za zaangażowanie i wkład pracy.
Swoje zadowolenie z inicjatywy ZSP nr 1 wprowadzającej do oferty kształcenia zupełnie nowy kierunek wyraziła także podkarpacka kurator oświaty. - To pierwszy i jedyny zgłoszony do kuratorium i MEN eksperyment w województwie podkarpackim - zauważyła Małgorzata Rauch. - To jest swoisty ewenement, gdyż dzięki niemu będzie można wpisać na listę klasyfikacji szkolnictwa zawodowego nowy zawód o nazwie technik obsługi pasażerów w przewozach lotniczych, morskich i lądowych o profilu mundurowym. Taki zawód, jak dotychczas, jeszcze nie istniał, ale mam nadzieję, że pan dyrektor wraz ze swym zespołem przetrze w tym zakresie szlaki. Przedsięwzięcie tarnobrzeskiej szkoły pokazuje innym placówkom w jaki sposób można i należy poszerzać ofertę edukacyjną oraz jak reagować na potrzeby rynku pracy. Mam nadzieję, że z doświadczeń tych zechcą skorzystać dyrektorzy innych szkół - podkreśliła podkarpacka kurator.
Mimo, iż nabór do szkół ponadgimnazjalnych już się zakończył, to z uwagi na oficjalną ministerialną zgodę na otwarcie nowego kierunku Prymasówka przeprowadzi nabór do nowej klasy. Dokumenty należy składać w tradycyjnej wersji papierowej w sekretariacie szkoły. - Ponieważ chcemy, aby to był kierunek elitarny, dlatego kładziemy nacisk na jakość, a nie na ilość. Stąd średnia na świadectwie musi wynieść minimum 4,0 - zaznacza Marcin Pilarski. - Pierwsi chętni do nauki już są.
Po ukończeniu wspomnianego kierunku absolwenci będą mieli możliwość zatrudnienia np. w portach lotniczych i morskich, w liniach lotniczych, u armatorów morskich, u przewoźników w transporcie lądowym, jako przewodnicy turystyczni, rezydenci. Jeżeli zechcą kontynuować naukę będą mogli podjąć studia w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie lub na innych uczelniach krajowych i zagranicznych.