Nowy numer 46/2018 Archiwum

Wakacje z muzyką

Już dzisiaj rozpocznie się muzyczna uczta w Stalowej Woli.

W kościele braci mniejszych kapucynów w Stalowej Woli-Rozwadowie rozpocznie się bowiem XXVII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny.

Tegoroczny festiwal z racji 100. rocznicy śmierci poświęcony jest św. Bratu Albertowi oraz kapucynowi, bł. Honoratowi Koźmińskiemu. W założeniu ma nie tylko być hołdem dla nich, ale także okazją do bliższego zapoznania się z ich życiem i działalnością. Dzisiejszy koncert, otwierający festiwal, w czasie którego wystąpią Jerzy Trela oraz jego bratanek Wojciech Trela, zatytułowany „Być dobrym jak chleb” w całości będzie dedykowany Bratu Albertowi. W części muzycznej można będzie usłyszeć śpiewaczkę Ewę Wartę-Śmietanę, której na fortepianie i organach będzie towarzyszył dyrektor artystyczny festiwalu Robert Grudzień.

W kolejne wtorki w kościele braci kapucynów odbędą się koncerty dedykowane m.in. papieżowi Franciszkowi w podziękowaniu za ubiegłoroczne Światowe Dni Młodzieży, św. Janowi Pawłowi II, w czasie którego wystąpi światowej sławy mezzosopranistka Małgorzata Walewska. Na zakończenie festiwalu natomiast zabrzmi koncert poświęcony bł. Honoratowi Koźmińskiemu.

Podczas tegorocznej edycji swój jubileusz działalności artystycznej będzie świętował Georgij Agratina, doskonale znany stalowowolskiej publiczności. Znaczącym wydarzeniem z pewnością będzie Msza d-dur Antoniego Dvořaka w wykonaniu solistów i chóry Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego „Lutnia Lubelska”.

Również mieszkańcy Sandomierza będą mogli w każdą środę wysłuchać gry organowych wirtuozów. Po raz 28. w Bazylice Katedralnej bowiem odbywać się będą Sandomierskie Wieczory Organowe. Podczas jutrzejszego koncertu inauguracyjnego wystąpi Chór Katedralny pod dyrekcją s. Marioli Konopki z towarzyszeniem wybitnego organisty Pawła Opali.

Obok mistrzów muzyki organowej będzie można usłyszeć również znakomitą mezzosopranistkę Urszulę Kryger. Koncert, który zaplanowany jest na 26 lipca, poprzedzi prelekcja Jerzego Kukli pt. „Polska pieśń kościelna w muzyce organowej Feliksa Nowowiejskiego”, którą wygłosi o godz. 17 w Muzeum Diecezjalnym Domu Długosza.

Wszystkie sandomierskie koncerty rozpoczynać się będą o godz. 18.30. Szczegółowy program na stronie: http://www.sandomierz.pl/wydarzenia/xxviii-sandomierskie-wieczory-organowe

W Tarnobrzegu natomiast w najbliższy czwartek, koncertem w kościele pw. św. Marii Magdaleny na osiedlu Miechocin, zastaną zainaugurowane jubileuszowe XXV Międzynarodowe Koncerty Organowe. Publiczności zaprezentują się Michał Żurawski, grający na oboju oraz Paweł Opala na organach.

Tradycyjnie koncerty odbywać się także w innych tarnobrzeskich świątyniach - pw. św. Barbary oraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Na zakończenie organizatorzy zapraszają, podobnie jak w latach poprzednich, do zamku Tarnowskich w Dzikowie, w czasie którego wystąpią Agnieszka Makówka (mezzosopran) oraz East-West Duo, czyli Aleksandra Nawe i Olesya Haiduk.

Program na stronie Tarnobrzeskiego Domu Kultury: http://tdk.tarnobrzeg.pl/wp/xxv-miedzynarodowe-koncerty-organowe-program/

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy