- Idźcie przez życie tak, by ślady waszych stóp przetrwały was - zwrócił się do uczniów ks. Marek Kumór.
- Tak jak to czyniliście w tym roku szkolnym, zostawiając ślady w różnych miejscach Polski i za granicą poprzez uczestnictwo w konkursach, olimpiadach, projektach - mówił delegat biskupa sandomierskiego ks. M. Kumór, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu.
Okazją do gratulacji dla tarnobrzeskich uczniów i nauczycieli za sukcesy i bardzo dobre wyniki nauczania było miejskie zakończenie roku szkolnego 2016/2017, które odbyło się w Tarnobrzeskim Domu Kultury. Gospodarzem uroczystości była Szkoła Podstawowa nr 3 im. Alfreda Freyera.
W wystąpieniach przedstawicieli władz miasta, jak i zaproszonych gości obok życzeń dobrych wakacji, podziękowań za 10 miesięcy wytężonej pracy, przewijał się temat wprowadzonej reformy edukacji i związanych z nią koniecznych i trudnych decyzji, jakie musiał podejmować samorząd. - Dziękuję za zapał, za cierpliwość do uczniów, za znakomite wyniki, które dzięki państwa zaangażowaniu osiągnęli - zwrócił się do nauczycieli prezydent Tarnobrzega Grzegorz Kiełb. - Dziękuję za wyrozumiałość w stosunku do problemów, przed jakimi stanęła oświata w naszym kraju. Nie był to rok łatwy, padło wiele przykrych słów. Jako władze miasta, ale przede wszystkim jako ludzie rozumiemy emocje towarzyszące czekającym nas zmianom w systemie szkolnictwa. Prosimy jednocześnie o zrozumienie dla naszych decyzji, które nie są łatwe. Jako samorząd zostaliśmy postawieni przed trudnym zadaniem, ale gwarantuję, że rozwiązania, jakie wprowadzamy w Tarnobrzegu, są najlepszymi z możliwych w obliczu reformy.
Do decyzji związanych ze zmianami w sieci szkół wymuszonych rządową reformą odniosła się także Jolanta Kociuba, naczelnik Wydziału Edukacji, Promocji i Kultury Urzędu Miasta, prosząc o wyrozumiałość dla władz i siebie oraz przepraszając wszystkich, którzy poczuli się urażeni czy odsunięci od wprowadzanych przez miasto rozwiązań.
Prezydent Grzegorz Kiełb podkreślił, iż mimo trudnego roku tarnobrzeska oświata może poszczycić się znakomitymi wynikami swoich uczniów i nauczycieli, nie tylko na arenie województwa czy kraju, ale również poza granicami. - Z wielkim powodzeniem tarnobrzeskie placówki realizowały międzynarodowe projekty. Aż dwa z nich znalazły się w grupie sześciu najlepszych z całej Polski, które zostały wyróżnione przez członków Komisji Europejskiej mianem „Dobrej praktyki” i zaprezentowane podczas międzynarodowej konferencji w Bonn. Pierwszy, koordynowany przez naszą gminę, „Z matematyką przez świat” bardzo wysoko oceniono w sektorze edukacji szkolnej. Drugi natomiast, realizowany w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika, wyróżniony został w sektorze mobilności kadry szkolnej - poinformował prezydent miasta.
Jagoda Drozd odbiera gratulacje od Grzegorz Kiełba oraz Tomasza Stróża, dyrektora LO im. M. Kopernika Marta Woynarowska /Foto Gość
Słowa uznania dla osiągnięć tarnobrzeskich szkół wyraził ks. Marek Kumór. - Patrząc na osiągnięcia i wyniki uczniów, jest za co dziękować Panu Bogu. Dlatego też w imieniu bp. Krzysztofa Nitkiewicza pragnę gorąco podziękować najpierw nauczycielom za ich misję, pasję i pedagogiczne powołanie - mówił ks. M. Mumór. - Sukcesy uczniów są w ogromnej mierze ich zasługą, bo tak już jest, że uczeń wyrasta przy mistrzu. Wam zaś - zwrócił się do uczniów zgromadzonych w sali widowiskowej TDK - życzę, abyście przeszli przez życie tak, by ślady waszych stóp przetrwały was.
Podczas uroczystości uczniowie wyróżniający się w sposób szczególny odebrali z rąk prezydenta specjalne nagrody. Wśród nich byli Jagoda Drozd, laureatka 23. finału Ogólnopolskiego Samorządowego Konkursu „Ośmiu Wspaniałych”, oraz Krzysztof Michalski, wybitny młody wiolonczelista odnoszący sukcesy krajowe i międzynarodowe.
W tarnobrzeskich szkołach publicznych i niepublicznych wszystkich szczebli świadectwa odebrało 7542 uczniów, z tego w szkołach podstawowych 2559, w gimnazjach 1458 i w ponadgimnazjalnych 3525. Spośród tych osób ostatnie klasy zakończyło, a tym samym edukację na danym szczeblu - 488 gimnazjalistów i 1425 uczniów szkół ponadgimnazjalnych. 418 szóstoklasistów w związku z reformą i wprowadzeniem ośmioklasowych podstawówek będzie kontynuowało naukę w szkołach podstawowych.