Posłany

To tytuł filmu o ks. Józefie Skoczyńskim, pierwszym proboszczu i przewodniczącym Rady Miejskiej Stalowej Woli.

Film, który zostanie wyświetlony w najbliższą sobotę w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli, powstał z inicjatywy Muzeum Jana Pawła II w Stalowej Woli, a przygotowała go licealna młodzież pod merytoryczną opieką Ewy Kuberny, przewodniczki po muzeum.

- W realizację filmu zaangażowali się uczniowie Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Stalowej Woli, w tym zwłaszcza Julia Butryn, Kornelia Rej i Agnieszka Juchno - wylicza pani Ewa.

Film powstał dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta w Stalowej Woli (zakupiono m.in. półprofesjonalną kamerę), a odpowiedni projekt napisał dyrektor Muzeum Jana Pawła II ks. Stanisław Gurba.

Film   Film
Na potrzeby filmu wynajęto konny zaprzęg
Muzeum im. JP II w Stalowej Woli
- Chodziło nam przede wszystkim o pokazanie ludzi, którzy w czasach PRL-u odznaczali się patriotycznymi postawami. W Stalowej Woli takimi osobami były obecny bp Edward Frankowski oraz ks. Józef Skoczyński, pierwszy proboszcz miejscowej parafii, budowniczy pierwszego kościoła oraz pierwszy przewodniczący Rady Miejskiej. Ponadto w tym roku mija 50 lat od śmierci ks. Józefa, tym bardziej jest więc okazja, by przybliżyć jego postać zwłaszcza młodym ludziom - uzasadnił realizację filmu dyrektor muzeum.

Jego producenci mieli zaledwie 3 miesiące czasu na nakręcenie „Posłanego”. Zdjęcia kręcono w różnych miejscach, w tym w Korczowiskach, gdzie Roman Sudoł udostępnił ekipie wóz z zaprzęgiem.

- Praca była mordercza zważywszy na brak czasu, ale też pasjonująca. Film oparty jest na faktach. Archiwalne materiały, w tym maszynopis ks. Józefa Skoczyńskiego otrzymaliśmy z muzeum archidiecezji przemyskiej i z IPN w Rzeszowie. Odbyliśmy też wiele spotkań z rodziną ks. Józefa. Rozmawialiśmy na przykład z Ireną Staniak, jego siostrzenicą oraz z trzema bratankami - Jerzym, Bogdanem i Witoldem Skoczyńskimi. Niestety nie zachowały się żadne filmy z ks. Józefem Skoczyńskim, ale jest jedno audio, na którym nagrał się jego piękny głos. Ks. Józef miał się ponoć kształcić muzycznie, ale wybrał kapłaństwo - mówi Ewa Kuberna.

Film   Film
Ks. Józef Skoczyński
Muzeum im. JP II w Stalowej Woli
Ks. Józef Skoczyński spoczywa na cmentarzu komunalnym w Stalowej Woli. Jego imieniem nazwaną jedną z ulic miasta. Wdzięczni mieszkańcy ufundowali mu dwie tablice: jedna znajduje się w kościele św. Floriana a druga w bazylice.

W listopadzie w 50. rocznicę śmierci ks. Józefa Skoczyńskiego w Muzeum Jana Pawła II otwarta zostania czasowa wystawa jemu poświęcona. Wydane też zostaną jego wspomnienia.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..