Nowy numer 25/2018 Archiwum

Z sercem dla serca

Katarzyna Chrapko, uczennica pierwszej klasy LO w Nisku, zajęła pierwsze miejsce w prestiżowym konkursie „Młody Innowator.”

Uroczysta gala, podsumowująca dziesiątą, jubileuszową edycję konkursu odbyła się Ministerstwie Edukacji Narodowej w Warszawie. Katarzyna zajęła pierwsze miejsce w kategorii liceów ogólnokształcących za pracę dotyczącą terapii serca.

Głównym celem i motywacją do prowadzenia przez nią badań jest chęć niesienia pomocy ludziom, w szczególności potrzeba stosunkowo niedrogich, nieinwazyjnych sposobów leczenia zawału mięśnia sercowego.

Konkurs organizowany jest przez Federację Stowarzyszeń Naukowo - Technicznych NOT, Towarzystwo Kultury Technicznej oraz Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów.

Najlepsze prace są przedstawiane na krajowych i międzynarodowych wystawach wynalazków. Patronat honorowy nad konkursem objęła minister edukacji narodowej Anna Zalewska, a patronat medialny - „Przegląd Techniczny” - najstarsze polskie czasopismo techniczne.

Prace uczniów oceniało grono wybitnych naukowców, specjalistów i inżynierów pod przewodnictwem prezes FSN - NOT Ewy Mańkiewicz - Cudny. Innowacyjne rozwiązanie licealistki z Niska spotkało się z dużym zainteresowaniem. Została ona zaproszona na Międzynarodową Warszawską Wystawę Wynalazków, która odbędzie się w październiku na Politechnice Warszawskiej.
W czasie gali młodą wynalazczynie wspierali dyrektor LO w Nisku Jerzy Stelmach i opiekun naukowo dydaktyczny Krzysztof Śnieżek.

Kasia omawia swoją pracę   Młody innowator
Kasia omawia swoją pracę
LO w Nisku
Do tegorocznych sukcesów Katarzyny Chrapko należy także nagroda za pracę „Wykrywacz smogu elektromagnetycznego i badanie promieniowania urządzeń elektrycznych i elektronicznych”. Otrzymała ją podczas uroczystego podsumowania ogólnopolskiej Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości w Warszawie. Nagrodą było zaświadczenie upoważniające do wstępu na wybrane wyższe uczelnie oraz list gratulacyjny Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Za projekt „Badania nad zastosowaniem infradźwięków do diagnozy i bezinwazyjnego leczenia chorych organów człowieka” Katarzynę nagrodzono zaś Honorowym Wyróżnieniem Olimpiad Innowacji Technicznych i Wynalazczości.

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma