Reklama

    Nowy numer 11/2023 Archiwum

Frontem do seniora

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Tarnobrzegu wprowadza nowe formy wsparcia dla osób starszych.

W ramach realizacji projektu pn. „Tarnobrzeg dla Seniorów” 35 tarnobrzeżan w wieku 60 plus zostanie objętych innowacyjnym rodzajem opieki.

Jednym z nich jest teleopieka - 20 seniorów mieszkających samotnie lub okresowo przebywających samotnie w domu otrzyma zestaw składający się z transmitera (zestawu głośnomówiącego) oraz opaski na rękę, która umożliwia w szybki i łatwy sposób wzywać pomoc w sytuacjach pogorszenia stanu zdrowia, zagrożenia życia czy nieszczęśliwego wypadku.

Druga propozycja polega na wprowadzeniu sąsiedzkich usług opiekuńczych. Grupa pięciu niesamodzielnych seniorów będzie mogła korzystać z pomocy osób zamieszkujących blisko nich. Usługi zostaną dostosowane do indywidualnych potrzeb uczestnika projektu i będą polegały na pomocy w zakupach podstawowych artykułów, w przygotowaniu i podawaniu posiłków, sprzątaniu mieszkania, uiszczaniu opłat, dotarciu do lekarzy oraz urzędów i instytucji, na informowaniu rodziny i właściwych służb o pogorszeniu stanu zdrowia i sytuacjach kryzysowych, a także odwiedzinach w szpitalu. Pięć osób, które podejmą się świadczenia sąsiedzkich usług opiekuńczych, zostanie zatrudnionych na podstawie umowy cywilno-prawnej.

Przewidziane jest również rozszerzenie dotychczasowej formy opieki nad seniorem, sprawowanej w miejscu jego zamieszkania. Chodzi o świadczenie pomocy w weekendy, święta i dni wolne od pracy, a także o wydłużenie czasu opieki o godziny popołudniowe i wieczorne. W związku z realizacją tego punktu projektu, na umowę cywilno-prawną zostaną zatrudnione dwie osoby, które obejmą opiekę nad co najmniej dziesięcioma starszymi osobami.

Każdy z seniorów, uczestniczących w projekcie, będzie mógł ponadto skorzystać z porad psychologa, dietetyka, a także rad z zakresu pielęgnacji i rehabilitacji. Specjalne szkolenia, w tym m.in. z udzielania pierwszej pomocy (zakończone certyfikatem) przewidziane są dla uczestniczących w projekcie opiekunów nieformalnych.

Rekrutacja do udziału w projekcie planowana jest do 19 czerwca br.

Wartość projektu, realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, współfinansowanego przez Unię Europejską, wynosi 510 019 zł, dofinansowanie zaś 433 516 zł.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy