Nowy numer 28/2018 Archiwum

Samorządowa młodzież

W Tarnobrzegu obradowali przedstawiciele młodzieżowych rad miast.

- Dzisiejsze spotkanie młodzieżowych rad miast Podkarpacia miało na celu ich integrację i wspólne wypracowanie planu działań dla całego województwa - informowała Adrianna Błaszkiewicz, przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Tarnobrzega, uczennica LO im. Mikołaja Kopernika. - Planu na miarę hasła przyświecającemu naszej konferencji - „Stwórzmy razem coś wielkiego - postaw na działanie”.

W obradach, które odbywały się w Tarnobrzeskim Domu Kultury, uczestniczyli przedstawiciele młodzieżowych rad z terenu całego województwa podkarpackiego.

Dyskusja skupiła się wokół trzech zasadniczych tematów: co nas cieszy, razem zdziałamy więcej oraz w grupie siła i działanie. - Wierzę, że pozwoli nam to na lepsze poznanie siebie, swoich zapatrywań, planów, bez czego nie sposób byłoby wypracować programu wspólnego działania, którego głównym celem jest powołanie rady młodzieżowej dla całego województwa - zaznaczyła Adrianna Błaszkiewicz.

Znaczenie obecności młodzieżowej rady w życiu lokalnej społeczności docenia Dariusz Bożek, przewodniczący Rady Miasta Tarnobrzega. - Jest to próba współpracy starszych z młodymi i odwrotnie, która powinna zaowocować wejściem tej młodzieży w dorosłe życie społeczne i samorządowe. Ci młodzi chcą pracować dla miasta, dla starszych i dla młodych. Naturalną siłą rzeczy ich działania nakierowane były na grupy rówieśnicze, ale np. bardzo mocno zaangażowali się w kontynuację dzieła śp. ks. Michała Józefczyka, czyli budowy hospicjum i doposażenia Domu Matki Teresy. Oni niejednokrotnie widzą szerzej i więcej niż Rada Miasta - zauważył Dariusz Bożek. - Patrzą na miasto jako na obszar swojej działalności i to jest fantastyczna rzecz. Nie postrzegają i nie oceniają siebie poprzez pryzmat przynależności czy preferencji partyjnych, dlatego tak wiele mogli razem zdziałać. Kiedy przed dwoma laty rozpoczynałem pracę w radzie miasta, przeraziły mnie niechęć, strach i powątpiewanie w sens istnienia młodzieżowej rady. Dochodziły głosy niechętne zapraszaniu młodych na posiedzenia komisji miejskich oraz samej rady. Przecież dzięki temu uczą się, wdrażają w funkcjonowanie samorządu. Tego nie poznają na lekcjach w szkole.

Obrady prowadziła Adrianna Błaszkiewicz   Obrady prowadziła Adrianna Błaszkiewicz Marta Woynarowska /Foto Gość

Pomysł dzisiejszej konferencji podsunął radny Tyczyna Tomasz Chlebek, opiekun tamtejszej MRM, który dostrzegł wagę połączenia sił młodych samorządowców w pracy na rzecz Podkarpacia.

Dla tarnobrzeskiej MRM dzisiejsze spotkanie było także podsumowaniem kończącej się dwuletniej kadencji. W ciągu dwóch lat młodzieżowi radni spotykali się z przedszkolakami, podejmowali wspólne przedsięwzięcia z Miejską Radą Seniorów, Akcją Katolicką o charakterze kulturalnym i charytatywnym. - Staraliśmy się włączać w wiele akcji odbywających się w mieście skierowanych do różnych grup wiekowych - mówiła A. Błaszkiewicz. - Obecnie jeszcze realizujemy projekt „Efekt wow” promujący nasze miasto.

Niestety pewną bolączką, na którą zwraca uwagę Adrianna, jest brak zainteresowania wśród znacznej części młodzieży jakąkolwiek formą aktywności społecznej. - Niemniej mamy nadzieję, że pokazując, nagłaśniając efekty naszych przedsięwzięć to się zmieni, że nasi rówieśnicy widząc sens działania, zechcą zaangażować się w prace na rzecz społeczności tarnobrzeskiej a może i podkarpackiej - dodała Adrianna Błaszkiewicz.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma