Nowy numer 46/2018 Archiwum

Znasz li ten kraj

Grupa polskich harcerzy z litewskiego miasteczka Soleczniki z wizytą w naszej diecezji.

Nawiązana kilkanaście lat temu przyjaźń z polskim gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Solecznikach na Litwie nieustannie owocuje we wzajemnej wymianie dzieci i młodzieży. Tym razem na poznawanie polskiej historii do Sandomierza i okolicy przybyła duża grupa harcerzy. – Jakiś czas temu odrodziliśmy drużyny harcerskie w Solecznikach. Jest to wspaniała rzecz, która pomaga w edukacji, wychowaniu i nauce naszej historii. Dziś w harcerskich szeregach mamy w naszym polskim gimnazjum ponad 80 osób. Zbiórki odbywają się w soboty, bo w ciągu tygodnia dzieci mają bardzo wiele zajęć związanych ze szkołą – mówiła Łucja Dudojć.

Kilkudziesięciu osobowa grupa harcerzy przybyła w gościnę do Sandomierza. Bazę noclegową harcerze mają w ośrodku Caritas w Bojanowie. Każdego dnia harcerze zwiedzają konkretne miejsca związane z historią miasta: bazylikę katedralną, Muzeum Diecezjalne czy podziemną trasę turystyczną. Nie brakuje także czasu na gry terenowe i wspólną zabawę. – Ośrodek w Bojanowie i jego otocznie służą nam wspaniale jako miejsce biwakowania. Mamy przestrzeń na zabawę i spokój na wypoczynek – dodała pani Łucja.

Z harcerzami spotkał się bp K. Nitkiewicz   Z harcerzami spotkał się bp K. Nitkiewicz ks. Tomasz Lis /Foto Gość W Sandomierzu z harcerzami spotkał się także bp Krzysztof Nitkiewicz. Podczas spotkania biskup wspominał swoje pielgrzymowanie i pobyty w Wilnie, mieście mocno związanym ze św. siostrą Faustyną Kowalską i bł. ks. Michałem Sopoćko, w którego procesie beatyfikacyjnym pełnił funkcję postulatora. Nie brakowało także osobistych wspomnień o wędrówkach po Ziemi Wileńskiej. Harcerze wręczyli biskupowi pamiątkę: obraz Jezusa Miłosiernego oraz wileński chleb. Otrzymali zaś z rąk biskupa książki o historii Polski oraz słodki sandomierski upominek.

Harcerze
Telewizja Serbinów
Harcerzy i ich opiekunów zachwyciło miasto oraz zabytki polskiej kultury. – To dla naszych dzieci wspaniała lekcja historii na żywo. Taka nauka bardziej do nich przemawia niż wiedza książkowa. Tutaj naocznie mogą zobaczyć i nawet dotknąć historii naszego narodu – dodała pani Łucja Dudojć.

Wspólne harcerskie śpiewanie   Wspólne harcerskie śpiewanie ks. Tomasz Lis /Foto Gość - Ja przynależę do drużyny od trzech lat. Jest to spełnienie moich marzeń, bo od zawsze chciałam być w harcerstwie. Sandomierz bardzo nam się spodobał i myślę, że ten harcerski biwak w Polsce bardzo dla nas dużo znaczy – podkreślał Gabriela Mockutie.

Polscy harcerze z Wileńszczyzny będą uczestniczyć w sandomierskiej procesji Bożego Ciała oraz mają zaplanowany rajd po Górach Świętokrzyskich i wyjazd na koncert „Jednego serca i jednego Ducha”.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy