Nowy numer 28/2018 Archiwum

Powrót do przeszłości

Wystawę "Kto niebu żyje, ten światu umiera" można oglądać w kryptach rozwadowskiego klasztoru.

- Naszym zasadniczym celem było zabezpieczenie trumien przed zniszczeniem, by godnie uczcić miejsce wiecznego spoczynku i uczynić je bezpiecznym dla zwiedzających - zapewnia gwardian rozwadowskiego klasztoru br. Dariusz Lachowicz.

W tej krypcie spoczywa m.in. syn fundatora   Wystawa
W tej krypcie spoczywa m.in. syn fundatora
Andrzej Capiga /Foto Gość
-  Od początku istnienia kryp, czyli od XVIII wieku po raz pierwszy zostały one uporządkowane przez eksperta, prof. dr hab. Annę Drążkowską, archeologa, specjalistę od kultury funeralnej - dodaje Grażyna Lewandowska, redaktor parafialnej gazety „Na szlaku”, przewodniczka po wystawie.

Kontuszowy pas Franciszka Lubomirskiego   Wystawa
Kontuszowy pas Franciszka Lubomirskiego
Andrzej Capiga /Foto Gość
Wystawa składa się z kilku sal - krypt: Książąt Lubomirskich, Braci Kapucynów, św. Feliksa z jego relikwiami umieszczonymi w szklanym sarkofagu oraz Karoliny - żony Adama Hieronima Lubomirskiego.

Welon Karoliny   Wystawa
Welon Karoliny
Andrzej Capiga /Foto Gość
Wyeksponowano na niej między innymi oryginalny herb Lubomirskich, w dobrym stanie zachowane klepsydry oraz wiele elementów wydobytych z trumien, w tym welon, fragment sukni oraz krzyżyk księżny Karoliny Lubomirskiej.

Kopia epitafium fundatora klasztoru   Wystawa
Kopia epitafium fundatora klasztoru
Andrzej Capiga /Foto Gość
Obecnie w podziemnych kryptach spoczywa 29 zakonnych braci i około 30 bliższych i dalszych członków rodziny Lubomirskich.

Organizację wystawy sfinansowało miasto, Stowarzyszenie „Pokój i Dobro” działające przy klasztorze i bracia kapucyni. Wiele pracy w jej przygotowanie włożyli też parafianie.

Wystawę można zwiedzać w ciągu całego roku po wcześniejszym uzgodnieniu z przełożonym klasztoru.

Więcej w papierowym wydaniu sandomierskiego GN (na 25 czerwca).

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma