Nowy numer 46/2018 Archiwum

Harcerska siła w Zaklikowie

Przy parafii pw. św. Anny powstał 5 Szczep Harcerski ZHP. W szeregi druhów wstąpiło ponad 150 dzieci i młodych z terenu parafii.

Czy harcerstwo może być na nowo popularne i atrakcyjne dla młodego pokolenia? Takie pytanie postawili sobie duszpasterze zaklikowskiej parafii.

Rozpoczęli od akcji promocyjnej. Oprócz ogłoszeń parafialnych i indywidualnych rozmów z dziećmi, młodzieżą i rodzicami, postanowili zaprosić do parafii harcerzy z innych drużyn i szczepów działających na terenie diecezji.

Msza św. "harcerska"   Msza św. "harcerska" Archiwum parafii Podczas jednej z niedziel zorganizowano Mszę św. „harcerską”. Do Zaklikowa przybyli harcerze z 4 Szczepu Harcerskiego „Feniks”, działającego przy parafii pw. Opatrzności Bożej w Stalowej Woli.

Osobiste świadectwa harcerek   Osobiste świadectwa harcerek Archiwum parafii Przygotowali oni asystę Mszy św. oraz za pomocą prezentacji multimedialnej oraz osobistych świadectw podzielili się swoimi wrażeniami z harcerskiej przygody.

Spotkanie w harcówce   Spotkanie w harcówce Archiwum parafii Następnie w zaklikowskiej harcówce zorganizowano obrzędowe „świeczkowisko”, poprowadzone przez harcerzy ze Szczepu „Bieszczadnicy” z Woli Rzeczyckiej. - Pokazali oni, jak wygląda harcerskie spotkanie ze śpiewami, gawędami i zabawami. Licznie zgromadzone dzieci i młodzież (ponad 130 osób) mogli poczuć niesamowity harcerski klimat – opowiada ks. Kamil Dziurdź, zaklikowski wikariusz.

Po akcji promocyjnej przyszedł czas na pierwsze zbiórki, które odbyły się na początku maja. - Ich przebieg nie byłby możliwy bez kadry instruktorskiej. Jej skład uformował się już przed naborem dzieci i młodzieży. Obecnie liczy ona 12 dorosłych osób, w większości z doświadczeniem harcerskim – dodaje ks. Kamil.

Kandydaci na harcerzy   Kandydaci na harcerzy Archiwum parafii Po pierwszej zbiórce, w związku z ogromnym zainteresowaniem dzieci i młodzieży, nastąpił podział na 6 jednostek, które utworzyły 5 Szczep Harcerski ZHP w Zaklikowie. Liczy on obecnie 153 młodych druhów i druhen oraz 12 osób kadry.

Jednostki tworzące 5 Szczep Harcerski to:

- 15 Gromada Zuchowa (kl. 1-2 SP, 27 osób)

- 25 Gromada Zuchowa (kl. 3 SP, 29 osób)

- 35 Drużyna Harcerska (kl. 4 SP, 22 osoby)

- 45 Drużyna Harcerska (kl. 5 SP, 22 osoby)

- 55 Drużyna Harcerska (kl. 6 SP, 22 osoby)

- 65 Drużyna Starszoharcerska (Gimnazjum i Szkoła Ponadgimnazjalna, 31 osób)

Pierwsze zbiórki w harcówce   Pierwsze zbiórki w harcówce Archiwum parafii Kadrę 5 Szczepu Harcerskiego ZHP tworzą:

- druh phm. Dariusz Mróz – komendant Szczepu, drużynowy 65 Drużyny Straszoharcerskiej,

- ks. pwd. Kamil Dziurdź – kapelan Szczepu, zastępca komendanta Szczepu i drużynowy 55 Drużyny Harcerskiej,

- druhna Marta Twardygrosz – drużynowa 15 Gromady Zuchowej,

- druhna Anna Surdel – drużynowa 25 Gromady Zuchowej,

- druhna pwd. Teresa Marczewska – drużynowa 35 Drużyny Harcerskiej,

- druhna Dorota Guzek – drużynowa 45 Drużyny Harcerskiej,

- druhna Alicja Tokarczyk – przyboczna Gromady Zuchowej ,

- druhna Katarzyna Daniel – przyboczna Gromady Zuchowej,

- druhna Aneta Janiszewska – przyboczna Gromady Zuchowej,

- druhna Ewelina Skorupa – przyboczna Drużyny Harcerskiej,

- druhna Iwona Pająk – przyboczna Drużyny Starszoharcerskiej,

- druh Dariusz Oszust – przyboczny Drużyny Starszoharcerskiej

Proboszcz ks. M. Mierzwa wspiera harcerskie starania   Proboszcz ks. M. Mierzwa wspiera harcerskie starania Archiwum parafii - Zrealizowanie pomysłu na utworzenie Szczepu Harcerskiego nie byłoby możliwy bez wsparcia ks. Michała Mierzwy, proboszcza oraz wielu parafian w tym rodziców zuchów i harcerzy. Dzięki tej pomocy udało się przywrócić do funkcjonowania nieczynny od 8 lat budynek „Oratorium św. Wojciecha”, mieszczący się w starej plebanii. To w nim powstała gruntownie urządzona harcówka wraz z nowym kominkiem., a obok budynku miejsce na ognisko i harcerskie zbiórki w plenerze – dodaje ks. Kamil Dziurdź.

Jak podkreśla dzięki tak licznemu środowisku harcerskiemu, które powstało przy zaklikowskiej parafii, kolejne zuchy i kolejni harcerze będą mogli przemieniać w czyn słowa założyciela skautingu gen. Roberta Baden-Powella: „zostawcie ten świat chociaż trochę lepszym, niż go zastaliście”.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy