Sandomierzanie propagowali modę na niepalenie w ramach Światowego Dnia bez Tytoniu.
Na sandomierskim Rynku odbyło się spotkanie przedstawicieli różnych instytucji oraz dzieci i młodzieży szkolnej w ramach zorganizowanego eventu antytytoniowego połączonego z obchodami Światowego Dnia bez Tytoniu.
Najpierw młodzież wprowadziła zgromadzonych w tematykę antytytoniową. Następnie odbyły się występy artystyczne młodzieży z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Zawichoście i Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Sandomierzu. Uczniowie zaprezentowali swoje hasła dotyczące walki z nałogiem. Następnie wszyscy ruszyli w barwnym korowodzie wokół Ratusza.
Marsz wokół sandomierskiego Rynku ks. Tomasz Lis /Foto Gość Marsz antytytoniowy prowadziła Sandomierska Orkiestra Dętą a za nią pomaszerowali: przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych, młodzież szkół ponadgimnazjalnych oraz funkcjonariusze policji, straży miejskiej i strażacy. Nie zabrakło także ekipy medycznej z PCK Oddział Rejonowy w Sandomierzu. Komisja konkursowa dokonała wyboru najciekawszego hasła o tematyce antytytoniowej z poszczególnych typów placówek oświatowo-wychowawczych. Wyróżnienie specjalne otrzymał Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Zawichoście.
Młodzi apelowali o niepalenie ks. Tomasz Lis /Foto Gość - Myślę, że to ważne, aby promować zdrowy styl życia, choć są pośród moich znajomych osoby które palą. To jest ich wybór, choć staram się zwracać im uwagę, aby nie paliły w mojej obecności. Myślę, że za mało uwagi zwraca się w szkole na temat palenia. Często unika się tego problemu lub próbuje nie zauważyć, choć spora grupa młodych osób pali papierosy – mówiła Angelika, uczennica sandomierskiego liceum.
Event antytytoniowy w Sandomierzu ks. Tomasz Lis /Foto Gość - W gronie młodych coraz częściej jest moda na niepalenie. Ja uprawiam sport, wiec nie palę, ale wiem, że nacisk w gronie młodzieżowym jest często bardzo duży, aby będąc razem zapalić. Myślę, że wiele osób sięga po papierosy często z ciekawości – dodał Karol, uczeń technikum.
Na zakończenie odczytano „Odezwę antytytoniową”