Ponad tydzień spotkań z pisarzami, ilustratorami, nietuzinkowymi osobowościami czeka w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnobrzegu.
A to za sprawą projektu „Wszystkie drogi prowadzą do książki” realizowanego przez placówkę w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Promocja czytelnictwa”.
Ponieważ głównym bohaterem jest książka, jej też dotyczy wystawa „Książki dla całej rodziny”, której wernisaż zainicjował tydzień spotkań w bibliotece. Ekspozycję prezentującą publikacje Wydawnictwa Diecezjalnego w Sandomierzu otworzyła jej dyrektor Marta Żurawiecka. Wernisażowi towarzyszył wykład „Jak wychować czytelnika” psycholog Bożeny Kozieł, który sprowokował żywą dyskusję wśród słuchaczy. Żywym echem odbiła się również dyskusja panelowa poprowadzona przez Grzegorz Kociubę pod hasłem „Książki dla całej rodziny”.
Najmłodszych czytelników zaś przyprowadziły do biblioteki Królowa Śniegu oraz słowiańska księżniczka, a drogę wskazywało domino ułożone z książek.
W bibliotece przez dwa dni – środę i czwartek – odbywały się warsztaty ilustratorskie, pisarskie, a nawet kulinarne poprowadzone przez najpopularniejszych twórców książek dla dzieci – Joannę Krzyżanek, Ewę Stadtmüller i Łukasza Zabdyra, współpracujących z sandomierskim Wydawnictwem Diecezjalnym.
W warsztatach graficznych prowadzonych przez rysownika Łukasza Zabdyra wzięli udział uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II. – Jaką podstawową umiejętność musi posiadać ilustrator? – pytał Łukasz Zabdyr. – Otóż musi umieć czytać. Nie stworzy żadnego rysunku, jeśli nie będzie znał treści książki. Druga ważna umiejętność to rysowanie.
Krakowski grafik zaprezentował różne sposoby ćwiczenia ręki, opanowywania linii, w których wykorzystywał litery, cyfry lub figury geometryczne. Na ich bazie zaś powstawały anioły z bujnymi czuprynami lub fryzurą à la Kojak, strusie, psy, koty, auta, zamki. Wszystkie ćwiczenia uczniowie powtarzali za rysownikiem na swoich kartkach. Okazywało się przy okazji, że w zupełnie prosty sposób można wybrnąć z zadania narysowania byka, barana, czy myszy.
Łukasz Zabdyr podkreślał znaczenie ćwiczeń z kaligrafii, które pozwalają nie tylko na opanowanie ładnego stylu pisma, ale również wyćwiczenie ręki w kierunku rysowniczym.
Podczas spotkania z przedszkolakami Ewa Stadtmüller opowiedziała o całym długim procesie powstawania bajek, które w formie kolorowych książek z wciągającymi tekstami trafiają do rąk małych czytelników.
Joanna Krzyżanek, autorka m.in. serii pachnących książek, zabrała uczniów Szkoły Podstawowej im. Małego Księcia do młyna, gdzie toczy się akcja jej najnowszej książki „Ignaś Ziółko gotuje. Przygoda w młynie”. Opowieści o przygodach Ignasia i jego psa Kminka towarzyszyły warsztaty plastyczne, podczas których dzieci wykonały zakładki do książek w postaci myszy.
Spotkania odbywały się w głównym budynku biblioteki, jak i jej filiach.
W przyszłym tygodniu zainteresowanych czekają spotkania z Dorotą Kozioł oraz najbardziej znanym benedyktynem w Polsce o. Leonem Knabitem, rozmowę z którym poprowadzi dobrze już znany tarnobrzeskim czytelnikom Wojciech Bonowicz.