W Tarnobrzegu rosną następcy największych tuzów polskiej sceny teatralnej.
Fantastyczne przedstawienie w wykonaniu Młodzieżowego Teatru Amatorskiego Grupa „Scene” obejrzała tarnobrzeska publiczność. Młodzi aktorzy, działający pod szyldem Tarnobrzeskiego Domu Kultury, zwycięsko zmierzyli się z trudnym scenariuszem Michała Staśkiewicza „Ziemia na lewo”, który wybrał dla nich Sylwester Łysiak, teatrolog, opiekun artystyczny grupy oraz reżyser spektaklu.
– Jest to kompilacja wierszy – głównie przedwojennych futurystów, w tym Anatola Sterna, Brunona Jasieńskiego, Stanisława Młodożeńca, ale także współczesnych poetów – dotyczących przede wszystkim egzystencji człowieka, jego kondycji w obecnym świecie, ale również kondycji samego świata – wyjaśnia Sylwester Łysiak. – To teksty zmuszające do zastanowienia, dogłębnego przeanalizowania ich treści. Jak się okazuje, młodzież chętnie przystała na scenariusz Staśkiewicza, uznała bowiem, że chce pracować także z poważną literaturą, nie tylko z lekkimi i przyjemnymi komediami. Spektakl „Ziemia na lewo” jest trudny, nie tylko z uwagi na teksty, ale jest to przedstawienie poetyckie, gdzie najważniejsze jest słowo i sposób jego wygłaszania.
Aktorzy przyznają, że teksty futurystów, z jakimi się musieli zmierzyć, początkowo stawiły im opór. – Wiersze musieliśmy przeczytać kilka razy, zastanowić się nad nimi, by dobrze zrozumieć myśli i przesłania ich autorów – wyjawia Joanna Gorzała. – Bez rozgryzienia sensu danego tekstu nie sposób go aktorko zinterpretować, bo jak recytować coś, czego się nie rozumie, a jeśli się nie rozumie to i nie czuje – dodaje Kamila Klimkiewicz. Praca nad spektaklem, po fazie interpretacji tekstu, poszła, jak zdradzają członkowie Grupy „Scene”, bez żadnych trudności. – Mimo, iż treść nie nastraja do żartów, to próby przebiegały w prawdziwie zabawowej atmosferze – zdradza Wiktoria Fajt. – Trzeba przyznać, że doskonale bawiliśmy się, co tylko ułatwiało nam pracę – dodaje Piotr Pasławski.
Część młodych artystów swój udział w Młodzieżowym Teatrze Amatorskim traktuje jako przygotowanie do startu w zawodowym aktorstwie. Kamila Klimkiewicz oraz Piotr Pasławski swoją nieodległą przyszłość widzą w Łódzkiej Szkole Filmowej. Nie wykluczone, że również inni pójdą w ich ślady, zwłaszcza, że wszyscy zdradzają ogromny potencjał aktorskiego talentu.
W spektaklu wystąpili: Milena Ćwik, Wiktoria Fajt, Joanna Gorzała, Kamila Klimkiewicz, Oliwia Sekuła, Agnieszka Witkowska i Piotr Pasławski.
Tytuł sztuki Michała Staśkiewicza nawiązuje do tomiku poetyckiego Brunona Jasieńskiego i Anatola Sterna „Ziemia na lewo”, wydanego w 1924 r. Widoczne były w nim elementy ideologii komunistycznej, która zafascynowała obu twórców. Ale nawiązywały również do polskiej poezji romantycznej, losu człowieka i świata.