Nowy numer 15/2024 Archiwum

Z profanum w sacrum

30 lat temu poświęcony został kościół w parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Stalowej Woli.

 

Dokonał tego bp Ignacy Tokarczuk. Świątynia stanęła w nowej parafii, która powstała po podziale najstarszej stalowowolskiej parafii - św. Floriana. Powierzono ją opiece

Zgromadzeniu Św. Michała Archanioła. Pierwszym proboszczem parafii mianowany został ks. Józef Ciaciek.

Poświęcenie   Poświęcenie
Opiekę na nowym kościołem biskup powierzył michalitom
Andrzej Capiga /Foto Gość
- Jednym z wieku elementów przygotowania do jubileuszu jest zachęcenie parafian do dzielenia się osobistymi przeżyciami i doświadczeniami duchowymi z duszpasterstwa przy naszym kościele. Prosimy o odpowiedzi na pytanie: Dlaczego uczestniczę w budowie kościoła, dlaczego to jest moje miejsce? To jest tak naprawdę zapytanie parafian o ich wiarę - powiedział proboszcz parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Stalowej Woli ks. Mieczysław Kucel.

Poświęcenie   Poświęcenie
Proboszcz, ks. Mieczysław Kucel, michalita rozruszał parafialną społeczność
Andrzej Capiga /Foto Gość
Napłynęły już pierwsze odpowiedzi.

- Dobrze że ten kościół powstał na obrzeżach miasta, na tzw. Zatorzu, na ścieżce prowadzącej kiedyś do Huty „Stalowa Wola. Były tu krzaki i lasek, gdzie niektórzy pracownicy zatrzymywali się niekoniecznie w dobrych celach. 30 lat temu miejsce to zamieniło się z profanum, jakim kiedyś było, w sacrum, gdyż codziennie przed pracą o 6 rano wiele osób uczestniczy w Eucharystii - wspomina jedna z parafianek.

Poświęcenie   Poświęcenie
Tablica poświęcona budowniczym kościoła
Andrzej Capiga /Foto Gość
Jubileuszowe uroczystości rozpoczną się 23 września (sobota) rodzinnym piknikiem. Niedziela będzie miała charakter liturgiczny. Do tej chwili parafia będzie się przygotowywała przez cały wrzesień. Każda niedziela tego miesiąca będzie poświęcona różnym intencjom: pierwsza - to modlitwie za wszelkie grzechy i słabości, druga - to czas uwielbienia, trzecia - dziękczynienie za wszystkie dary i łaski, a w dzień jubileuszu o godz. 12 odprawiona zostanie uroczysta Msza św.

Będą też zbierane pieniądze na kościół w Białorusi.

Więcej w papierowym wydaniu sandomierskiego GN (na 20 sierpnia).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy