Nowy numer 46/2018 Archiwum

Szabla dla rzemieślnika

Pośród kawalerów najwyższego odznaczenia rzemieślniczego w tym roku znalazł się Janusz Hofbauer.

Uroczyste wręczenie „Szabli Kilińskiego”, najwyższego honorowego odznaczenia rzemieślniczego odbyło się podczas sesji Rady Powiatu. Odznaczenie wręczył zasłużonemu rzemieślnikowi Jerzy Bartnik, Przewodniczący Zarządu Rzemiosła Polskiego.

Gratulacje dla sandomierskiego rzemieślnika złożyli: Starosta Sandomierski, ks. Krzysztof Rusiecki, krajowy duszpasterz rzemieślników oraz przedstawiciele Cechu Rzemiosł.

Uroczystość wręczenia odznaczenia   Uroczystość wręczenia odznaczenia ks. Tomasz Lis /Foto Gość Pan Janusz przeszedł wszystkie szczeble kariery rzemieślniczej. Zdobył tytuł czeladnika, a następnie mistrza oraz kwalifikacje pedagogiczne. Tradycje rzemieślnicze przejął po ojcu, który uczył się, u ślusarza w Buczaczu na obecnej Ukrainie. Jego ojciec Marian Hofbauer pełnił służbę w sandomierskiej jednostce, z którą wyruszył na front w 1939 r. Po powrocie z niewoli niemieckiej założył mały zakład ślusarski, gdzie w ukryciu naprawiał broń okolicznej partyzantce. - W 1961 r. ja przejąłem zakład ojca przechodząc wszystkie stopnie kariery rzemieślniczej –opowiada pan Janusz.

Sandomierski rzemieślnik   Sandomierski rzemieślnik ks. Tomasz Lis /Foto Gość Dziś jego zakład wykonuje różnorodne usługi od mechaniki pojazdowej po wyrób starych toporów, mieczy i szabli dla odnawiających się chorągwi rycerskich.

Przez cały czas współpracuje udziela się w pracach samorządowych Cechu Rzemiosł Różnych w Sandomierzu. Początkowo działał w Komisji Rewizyjnej, później jako i Podstarszy Cechu, a od 1994r. przez trzy kadencje pełnił funkcję Starszego Cechu. Był przewodniczącym Komisji Egzaminacyjnej w Kielcach w zakresie mechaniki pojazdowej. Jednocześnie aktywnie działał w Zarządzie Izby Rzemieślniczej w Kielcach, będąc członkiem Rady.

Świadectwo rzemieślnicze   Świadectwo rzemieślnicze ks. Tomasz Lis /Foto Gość Pan Janusz dotychczas za swoją działalności w rzemiośle został odznaczony wszelkimi możliwymi odznaczeniami resortowymi, m.in. złotą i srebrną odznakę –Izby Rzemieślniczej w Kielcach- za zasługi, złoty i srebrny Medal im. J. Kilińskiego, złotą i srebrną odznakę za szkolenie uczniów, Honorową Odznakę Rzemiosła oraz srebrny i złoty Krzyż Zasługi.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy