Od trzech lat uczą, jak mądrze szanować i kochać przyrodę.
Regionalne Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 Tarnobrzeska Dolina Wisły świętowało trzecie urodziny.
Z tej okazji w Tarnobrzeskim Domu Kultury zebrało się liczne grono jego przyjaciół, w tym przede wszystkim przedszkolaki i uczniowie, będący najczęstszymi gośćmi w siedzibie Natury 2000.
Specjalnie na tę okazję zaprzyjaźnione z centrum Przedszkole nr 17, kładące duży nacisk na edukację ekologiczną, przygotowało okolicznościowy spektakl, który był prezentem dla jubilata.
- Działamy pod szyldem jednostki miejskiej, dlatego jesteśmy ogromnie wdzięczni urzędowi miasta i radnym przyznającym nam pieniądze, dzięki którym możemy realizować postawione przed nami zadania - mówił kierownik centrum Konrad Niedźwiedź.
- W ciągu trzech lat staliśmy się swoistym muzeum przyrodniczym. Ale muzeum bardzo żywym, w którym staramy się uczyć zarówno dzieci, młodzież, jak i dorosłych świadomego podejścia do zrównoważonego rozwoju i zrównoważonego współistnienia ludzi i natury. Można powiedzieć, że swego rodzaju kooperacji tych dwóch bytów. "Natura horret vacuum" (natura boi się próżni) - mówi łacińska sentencja. I tak jak natura wypełnia wolne przestrzenie, tak i my, jako centrum, staramy się zapełniać lukę zespalając działania związane z edukacją ekologiczną w naszym mieście i regionie. A wszystko to jest możliwe, dzięki wspaniałemu zespołowi, czyli Anecie Motyce, Januszowi Wepsięciowi, Renacie Skaczewskiej. Nie mogę nie wspomnieć o Eli Zych, będącej na stażu oraz wolontariuszach, dla których centrum stało się drugim domem - Kamilu i Maćku Pykach oraz Szymonie Leszczyńskim.
Tort i życzenia od przedszkolaków Marta Woynarowska /Foto Gość
Podziękowania i gratulacje na ręce Konrada Niedźwiedzia złożyli przewodniczący Rady Miasta Dariusz Bożek oraz sekretarz miasta Przemysław Rękas.
Po części artystycznej na wszystkich gości czekał olbrzymi tort.
RCPO Natura 2000 należy do jednych z najprężniej działających instytucji tarnobrzeskich. Młodej kadrze nie brakuje pomysłów, które swą nietuzinkowością przyciągają coraz liczniejsze grono zwiedzających.
W ciągu zaledwie trzech lat działalności centrum zorganizowało dziesiątki różnego rodzaju wydarzeń, akcji, konkursów, skierowanych do wszystkich odbiorców. W jego kalendarz na dobre zapisały się m.in. Rodzinny Piknik Ekologiczny, Święto Niezapominajki, wakacyjne i zimowe zajęcia dla dzieci i młodzieży czy Noc Sów.
Pracownicy centrum cyklicznie prowadzą lekcje przyrodnicze w szkołach z całego regionu. Obecnie bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się projekt „Akademia przyrodnicza”, adresowany do uczniów oraz osób dorosłych. Jest to cykl comiesięcznych spotkań z interesującymi osobami, którym bliska jest problematyka przyrodnicza i ekologiczna. Nagrodą za systematyczny udział będą wycieczki - młodsi uczestnicy wyjadą do ZOO w Zamościu, starsi zaś udadzą się do Białowieskiego Parku Narodowego. Wszelkie oczekiwania przeszła akcja rozdawania budek lęgowych dla ptaków, które rozeszły się jak ciepłe bułeczki.
O liczbie realizowanych przez centrum przedsięwzięć i rozmiarze zainteresowania nimi najwymowniej świadczą liczby odwiedzających Naturę 2000. W pierwszym roku zwiedzających było ponad 34 tys., w następnym ponad 35 tys., zaś w ubiegłym już przeszło 55 tys.
Siedziba centrum znajduje się we wschodnim skrzydle zamku Tarnowskich. Ekspozycje można zwiedzać bezpłatnie od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17.