Maciej Kowalski i Jakub Zyngier opracowali system bezpiecznej kąpieli, któremu nadali tytuł „Babcia w wannie”. Dostaną za to nagrodę.
To kolejny duży sukces uczniów z Zespołu Szkół w Połańcu, którzy wytarowali w ogólnopolskim konkursie „Młody Innowator” organizowanym przez Komitet Naukowo-Techniczny FSNT-NOT z Towarzystwem Kultury Technicznej i Stowarzyszeniem Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów.
Podczas prac konstrukcyjnych Archiwum prywatne Jak opowiadają twórcy pomysłu najpierw zidentyfikowali problem. - Zdarzają się przypadki, że wiele osób starszych traci przytomność biorąc kąpiel bądź zasypiają w wannie. To niesie ryzyko utonięcia bądź innych zdarzeń, a w najlepszym przypadku zalania łazienki z powodu otwartych zaworów wody. Monitorowanie takich sytuacji zmniejsza potencjalne ryzyko. Myśleliśmy więc jak pomóc w takiej sytuacji - wyjaśniają młodzi wynalazcy.
Urządzenia sterujące Archiwum prywatne Młodzi wynalazcy zastosowali w skonstruowanej wannie dwa rodzaje czujników, które wykonują zadanie monitorowania kąpieli. Jest to czujnik ruchu monitorujący wykonywane ruchy przez osobę kapiącą się i czujnik obecności wody reagujący na obecność cieczy w jego pobliżu.
- W sytuacji zagrożenia czujniki automatycznie zamykają zawód doprowadzający wodę do wanny i otwierają zawód odpływu wody z wanny oraz informują o tym działaniu sygnałami. W naszym rozwiązaniu jest możliwość wyboru takiego sygnału ostrzegawczego: sygnał dźwiękowy, sygnalizacja optyczna, wibracyjna, powiadomienie SMS lub sygnał do monitoringu ochrony lub służb ratunkowych - tłumaczą projektanci.
- Z technicznego punktu widzenia, autorzy pracy pozostawił szerokie możliwości realizacji. Aktualny stan techniki, pozwala na wybór optymalnego rozwiązania. Istnieje duża swoboda, doboru czujników np. gazu czy tlenku węgla, jak również systemu zarządzania i przetwarzania informacji od analizy sygnałów otrzymanych z czujników do przesłania sygnału alarmowego - dodaje Mariusz Zyngier, nauczyciel przedmiotów zawodowych.
Prototyp i model urządzenia Archiwum prywatne Nie ukrywając dumy z sukcesu sowich podopiecznych, podkreśla, że praca Macieja i Kuby jest niezwykle istotnym projektem, wnoszącym nową jakość w pracach nad poprawą bezpieczeństwa osób starszych, niedołężnych, samotnych i przebywających w szpitalach czy domach opieki.
Młodzi wynalazcy z połanieckiej szkoły odbiorą nagrody i wyróżnienia konkursowe 5 czerwca w Ministerstwie Edukacji Narodowej.