Nowy numer 46/2018 Archiwum

Placuszki z gliniastego chleba

– Mąż był zawsze smutny. Nie pytałam, dlaczego. Wiedziałam, że myślami jest na Wigilii w więzieniu – zwierzyła się Mieczysława Konefał, żona jednego z bohaterów.

Mieli od 16 do 20 lat. Organizację zawiązali w domu Stanisława Mandeckiego, ich przyszłego komendanta. Swoje cele, walkę o prawdziwą niepodległość, realizowali za pomocą kolportażu prasy, małego sabotażu, a nawet akcji zbrojnych. – Członków rekrutowali, posługując się surowymi zasadami. Musiał to być Polak, katolik, patriota, a jednocześnie antykomunista – wspomina Mieczysława Konefał.

Dostępne jest 12% treści. Chcesz więcej? Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy