Nowy numer 45/2018 Archiwum

Jaki znak twój? przejdź do galerii

Dlaczego orzeł ma koronę, a flaga jest biało czerwona?

Odpowiedzi na te pytania poznały dzieci z Przedszkoli nr 5, 7 i 17, które uczestniczyły w warsztatach „Jaki znak twój – polskie symbole narodowe”, zorganizowanych przez Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega. – Przed dwoma dniami obchodziliśmy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, a wczoraj święto Konstytucji 3 maja. Był to zatem czas, kiedy bardzo wiele się mówiło o patriotyzmie oraz naszych narodowych symbolach. Dlatego uznaliśmy, że warto przybliżyć najmłodszym historię i znaczenie flagi oraz herbu Polski – wyjaśnia Radosław Pawłoszek, kustosz tarnobrzeskiego muzeum, który poprowadził warsztaty.

Dzieci zanim przystąpiły do wykonania flag oraz godła poznały legendę opowiadającą o początkach polskiego państwa i jego założycielu Lechu. – Dowiedziały się z niej m.in. które miasto było pierwszą stolicą Polski, dlaczego w naszym godle znalazł się orzeł. Ponieważ postanowiłem skupić się na dwóch symbolach – godle i fladze, dlatego dokładnie omówiłem całą symbolikę związaną z ich barwami, a także opowiedziałem skąd się wzięła oraz co oznacza korona na głowie orła.

Bogaci w wiedzę uczestnicy warsztatów przystąpili do robienia chorągiewek oraz godła. Jak się okazało, nie przysporzyło to zbyt wielu trudności i każdy mógł zabrać ze sobą własnoręcznie wykonane polskie znaki. – Przyznaję, że zaskoczyła mnie spora wiedza dzieci na tematy, poruszane podczas dzisiejszych warsztatów. Zapewne duża w tym zasługa rodziców oraz pań nauczycielek z przedszkoli – podkreśla Radosław Pawłoszek. – Okazało się, że część potrafi zaśpiewać „Mazurka Dąbrowskiego” oraz zna wiele wierszyków, traktujących o symbolach narodowych.

Ponieważ nie wszyscy zainteresowani mogli wziąć udział w warsztatach, dlatego pracownicy muzeum poinformowali o możliwości ich kontynuacji w formie lekcji muzealnych.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy