Dlaczego orzeł ma koronę, a flaga jest biało czerwona?
Odpowiedzi na te pytania poznały dzieci z Przedszkoli nr 5, 7 i 17, które uczestniczyły w warsztatach „Jaki znak twój – polskie symbole narodowe”, zorganizowanych przez Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega. – Przed dwoma dniami obchodziliśmy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, a wczoraj święto Konstytucji 3 maja. Był to zatem czas, kiedy bardzo wiele się mówiło o patriotyzmie oraz naszych narodowych symbolach. Dlatego uznaliśmy, że warto przybliżyć najmłodszym historię i znaczenie flagi oraz herbu Polski – wyjaśnia Radosław Pawłoszek, kustosz tarnobrzeskiego muzeum, który poprowadził warsztaty.
Dzieci zanim przystąpiły do wykonania flag oraz godła poznały legendę opowiadającą o początkach polskiego państwa i jego założycielu Lechu. – Dowiedziały się z niej m.in. które miasto było pierwszą stolicą Polski, dlaczego w naszym godle znalazł się orzeł. Ponieważ postanowiłem skupić się na dwóch symbolach – godle i fladze, dlatego dokładnie omówiłem całą symbolikę związaną z ich barwami, a także opowiedziałem skąd się wzięła oraz co oznacza korona na głowie orła.
Bogaci w wiedzę uczestnicy warsztatów przystąpili do robienia chorągiewek oraz godła. Jak się okazało, nie przysporzyło to zbyt wielu trudności i każdy mógł zabrać ze sobą własnoręcznie wykonane polskie znaki. – Przyznaję, że zaskoczyła mnie spora wiedza dzieci na tematy, poruszane podczas dzisiejszych warsztatów. Zapewne duża w tym zasługa rodziców oraz pań nauczycielek z przedszkoli – podkreśla Radosław Pawłoszek. – Okazało się, że część potrafi zaśpiewać „Mazurka Dąbrowskiego” oraz zna wiele wierszyków, traktujących o symbolach narodowych.
Ponieważ nie wszyscy zainteresowani mogli wziąć udział w warsztatach, dlatego pracownicy muzeum poinformowali o możliwości ich kontynuacji w formie lekcji muzealnych.