Nowy numer 3/2021 Archiwum

Jesteśmy z nich dumni

70 lat temu w Rudniku zawiązała się młodzieżowa organizacja niepodległościowa "Orlęta".

O tej ważnej dacie nie zapomniało Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe „Rudnickie Orlęta”. Świętowanie jubileuszu rozpoczęto od Eucharystii w kościele pw. Trójcy Świętej. Przewodniczył jej bp Edward Frankowski.

- Ci młodzi ludzie od początku nie pogodzili się z nowym powojennym niebezpieczeństwem, jakim dla Polski był komunizm. Jesteśmy z nich dumni, że stanęli do walki. Ci mali żołnierze są wzorem patriotyzmu i poświęcenia dla naszych rodaków. Teraz zaś chcemy, by w ojczyźnie było jak najwięcej młodych patriotów gotowych dla ojczyzny poświęcić nawet swoje życie - powiedział biskup.

Jesteśmy z nich dumni   Na jubileusz przybyli przedstawiciele władz samorządowych, posłowie i mieszkańcy Rudnika Andrzej Capiga /Foto Gość W Mszy św. uczestniczyły dwie członkinie „Orląt” z powiatu łańcuckiego - Maria Kolek-Hecht i Irena Dubiel, a także prezes IPN Jarosław Szarek, wicewojewoda podkarpacki Piotr Pilch oraz ojciec duchowy stowarzyszenia ks. Czesław Wala.

Na zakończenie obchodów jego uczestnicy przeszli w Marszu Pamięci na cmentarz parafialny. Tam modlili się przy grobie kapelana „Orląt”, katechety i nauczyciela łaciny - ks. Adama Wojnarowskiego.

Jesteśmy z nich dumni   Wystąpił też kwartet muzyczny Andrzej Capiga /Foto Gość Patronat nad obchodami sprawowali prezydent Andrzej Duda i ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama