70 lat temu w Rudniku powstała niepodległościowa organizacja "Orlęta".
W Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem upamiętniono ten jubileusz oficjalną akademią, którą zorganizowało Publiczne Gimnazjum im. „Orląt”.
Gościem honorowym spotkania były Mieczysława Konefał i Anna Bałutowska - żony Władysława Konefała i Stefana Bałutowskiego - nieżyjących już członków tej organizacji. Pani Mieczysławie towarzyszył syn Grzegorz z żoną Barbarą.
Orlęta
Chwila osobistych refleksji o Orlętach
Andrzej Capiga /Foto Gość
Od 10 listopada 2005 roku patronem Publicznego Gimnazjum w Rudniku nad Sanem są właśnie „Orlęta”.
- Hasłem tej organizacji, która swą działalność oparła na zasadach religii katolickiej, etosie przedwojennego harcerstwa i patriotyzmie Orląt Lwowskich, były nauka, cnota oraz służba Bogu i ojczyźnie. Te ideały nadal obowiązują naszych gimnazjalistów, spadkobierców rudnickich Orląt - zapewnił dyrektor PG w Rudniku nad Sanem Andrzej Błaż.
Dyrektor przypomniał także, że w 2009 roku szkoła została odznaczona medalem Pro Memoria za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach i czynach związanych z walką o niepodległość.
Orlęta
Waldemar Grochowski i Andrzej Błaż powiedzieli o ideałach i walce rudnickich "Orląt"
Andrzej Capiga /Foto Gość
- Po wojnie grupa młodych ludzi zamarzyła o wolnej ojczyźnie i założyła organizację z bardzo rygorystycznymi wymaganiami. Została jednak przez ówczesną władzę wytropiona, jej członkowie więzieni i tłamszeni. Podobnie postąpiono z ich rodzinami. Dziś ich przypominamy, bo walczyli o wolną Polską - dodał burmistrz Rudnika nad Sanem Waldemar Grochowski.
Gimnazjaliści z kolei przypomnieli krótko historię powstania, działalność oraz późniejsze losy rudnickich „Orląt’. W 1989 roku, ci którzy dożyli, zostali zrehabilitowani i nagrodzeni medalami. Ponownie spotkali się dopiero w 1990 roku. Ostatni z nich, mieszkaniec Krzeszowa, zmarł dwa lat temu.
Orlęta
Akademię przygotowali uczniowie gimnazjum
Andrzej Capiga /Foto Gość
Spotkanie zakończyło się wręczeniem nagród uczestnikom konkursu plastycznego, literackiego, muzycznego i multimedialnego poświęconego 70. rocznicy powstania rudnickich Orląt.
Więcej w papierowym wydaniu sandomierskiego GN (na 14 maja).