- Wszyscy jesteśmy braćmi. Wyrastamy z tego samego korzenia którym jest Chrystus i nadal Mu posługujemy, każdy we właściwy dla siebie sposób – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz podczas spotkania z kapłanami emerytami.
W Domu Księży Emerytów odbył się wielkanocny dzień skupienia księży seniorów. Wzięli w nim udział kapłani, pensjonariusze domu, jak również księży-seniorzy mieszkający przy parafiach na terenie diecezji.
Księża seniorzy ks. Tomasz Lis /Foto Gość Spotkanie rozpoczęła wspólna modlitwa brewiarzowa. Następnie konferencję duchową na temat: „Wdzięczność w życiu kapłana” wygłosił ks. dr Rafała Kułaga, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. - Wdzięczność jest jednym z wielkich tematów biblijnych. Jako kapłani mamy wiele motywów do okazywania wdzięczności: Bogu i współbraciom, spotkanym ludziom. Nie ma takiej sytuacji, nawet w cierpieniu i chorobie, w której wierzący nie znalazłby powodów do wdzięczności. Postawa taka wiąże się z radością i chęcią uczynienia czegoś dobrego. Wdzięczność jest więc źródłem kolejnego dobra, mnoży dobro, a jej brak zamyka nam usta do głoszenia Ewangelii – wskazywał ks. R. Kułaga.
Po konferencji był czas osobistej modlitwy oraz wspólnotowe spotkanie.
Mszy św. przewodniczył bp K. Nitkiewicz ks. Tomasz Lis /Foto Gość Dzień skupienia zakończyła Eucharystia pod przewodnictwem bp Krzysztofa Nitkiewicza. Podczas wspólnej modlitwy bp K. Nitkiewicz zapewnił księży seniorów, że ma świadomość trudności wynikających z przejścia w stan spoczynku po okresie intensywnej posługi w charakterze proboszcza lub pełnienia innych urzędów. Nawet jeśli mogą się teraz cieszyć wspólnotą kapłańską po latach pracy w pojedynkę, a także poprawiły się w wielu wypadkach ich warunki bytowe, trudno przyzwyczaić się do nowej sytuacji.
- Chcę wszystkich zapewnić, że status każdego z Was w diecezji, w diecezjalnym prezbiterium nie uległ zmianie. Wszyscy jesteśmy braćmi. Wyrastamy z tego samego korzenia którym jest Chrystus i nadal Mu posługujemy, każdy we właściwy dla siebie sposób. Wy macie ponadto zasługi, gdyż wiele dokonaliście w kapłańskim życiu. Należy się Wam wyjątkowe traktowanie i wdzięczność, bo to właśnie oznacza słowo „emeritus”. To nie jest degradacja. Popatrzcie się na emerytowanego papieża Benedykta XVI. Jak bezcenna jest jego obecność w życiu Kościoła. Rozmodlenie, pokorna akceptacja woli Bożej, synowska miłość wobec swojego następcy papieża Franciszka.
Jednocześnie Benedykt pozostaje nadal czujny na problemy Kościoła i świata, dyskretnie wspiera tych, którzy są odpowiedzialni za ich rozwiązywanie. Moi Drodzy. Chrystus zmartwychwstały przynosi nam pokój. Ten pokój nie ma nic wspólnego ze świętym spokojem ale jest wewnętrzną harmonią płynącą z jedności z Bogiem, z przyjęcia Jego woli. Jesteśmy wszyscy wezwani, aby ten pokój Chrystusowy przyjąć i posłani, aby go głosić innym przez dobrą radę, posługę sakramentalną i obecność – podkreślał biskup.
Wielkanocny dzień skupienia księży seniorów ks. Tomasz Lis /Foto Gość - Nasze cykliczne spotkania są bardzo cennymi w codzienności kapłanów, którzy osiągnęli wiek emerytalny. Jest ono okazją do podzielenia się we wspólnym gronie radością Zmartwychwstania Pańskiego a także momentem budującym braterską wspólnotę kapłańską. W naszym domu obecnie przebywa ponad dwudziestu kapłanów seniorów oraz kapłanów, którzy borykają się z problemami zdrowotnymi. Zaś wszystkich kapłanów-emerytów, którzy zamieszkują na terenie diecezji jest blisko sześćdziesięciu. Ci, którym pozwalają na to siły bardzo chętnie, na miarę swoich możliwości, angażują się w duszpasterstwo wspomagając kapłanów w pracy na parafii. Pomagają w spowiedziach, poradnictwie duchowym i sprawowaniu sakramentów – poinformował ks. Jacek Marchewka, dyrektor Domu Księży Emerytów.