Nowy numer 3/2021 Archiwum

Czterech wspaniałych

Bezprecedensowy sukces odnieśli uczniowie Katolickiego Gimnazjum im. św. Jadwigi Królowej w Sandomierzu.

Trzech gimnazjalistów - Bartłomiej Łatka, Konrad Stefaniak i Piotr Wojtoń - zostało finalistami, a Jakub Maksim laureatem trudnego kuratoryjnego konkursu przedmiotowego z historii. To jednak nie koniec sukcesów, Piotr Wojtoń bowiem zajął ponadto drugie miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „Krąg”, pokonując kilkanaście tysięcy uczniów z całej Polski. Ogromnej radości i dumy ze swych uczniów nie kryje ich nauczyciel dr Roman Chyła, nauczyciel historii. - Mówię z całą odpowiedzialnością, że są to fantastyczni chłopcy, żądni wiedzy, pracowici i niezwykle systematyczni - podkreśla R. Chyła. - Jakub Maksim, który jest obecnie w II klasie, w tym roku został podwójnym laureatem kuratoryjnego konkursu z geografii i historii. Kuba zapewnił, że w przyszłym roku również weźmie udział w konkursie, tylko po to, by nie wyjść z wprawy - dodaje żartobliwie nauczyciel.

Dzięki temu sukcesowi Jakub nie musi się martwić o końcowy egzamin gimnazjalny z przedmiotów przyrodniczych i humanistycznych, z których będzie zwolniony.

- Udział w konkursie geograficznym był niejako z góry przesądzony, gdyż moja mama uczy geografii - wyjaśnia z uśmiechem Jakub. - Z historią natomiast rzecz przedstawiała się zupełnie odwrotnie. Po szkole podstawowej, chociaż miałem dobre oceny, to jednak muszę przyznać, że nic nie umiałem. Ale kiedy trafiłem do gimnazjum i na lekcje z panem Chyłą, nie mogłem się oprzeć historii. Sposób prowadzenia lekcji, nietuzinkowy i nieszablonowy sposób przekazywania wiedzy przez pana doktora każdego musiał zafascynować. I tak też stało się ze mną. Sukces w konkursie jest tylko po części moim udziałem, a ogromna większość to zasługa pana Chyły. - Przychylam się do słów kolegi i chciałbym w imieniu nas wszystkich bardzo gorąco podziękować za wielką pomoc, czas, cierpliwość i zaangażowanie w przygotowanie nas wszystkich do konkursów. To jest przede wszystkim sukces naszego ukochanego nauczyciela – stwierdza Piotr Wojtoń, laureat „Kręgu”.

W konkursie tym, uczestnicy oprócz testu musieli skreślić krótkie wypracowanie zachęcające ich rówieśników z Unii Europejskiej do odwiedzenia Sandomierza. - Postanowiłem skupić się na dwóch zabytkach bardzo charakterystycznych i wpisujących się w szeroko pojętą tradycję europejską, czyli freski bizantyńsko-ruskie w prezbiterium katedry sandomierskiej oraz płyty nagrobne krzyżowców z dominikańskiego kościoła pw. św. Jakuba - wymienia Piotr Wojtoń. Wskazują one bowiem na wpływy wschodniej oraz zachodniej Europy, w dodatku w skali kraju należą do rzadkich zabytków.

- Ogólnopolski „Krąg” można nazwać znakiem firmowym naszej szkoły, od wielu lat bowiem każdego roku mamy swoich reprezentantów, którzy zazwyczaj przywożą nagrody. Tak jak w tym roku - zaznacza Roman Chyła.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama