Nowy numer 46/2018 Archiwum

Godny patron

Tadeusz Seweryn brał aktywny udział, 3 listopada 1918 r. w rozbrajaniu żołnierzy austriackich w Janowie Lubelskim.

Obchody 100 - lecie Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim rozpoczęły się Eucharystią w sanktuarium Matki Boskiej Łaskawej, której przewodniczył proboszcz ks. Jacek Staszak. Razem z nim modlił się też ks. Grzegorz Bzdyrak, absolwent  tego liceum.

Goście wysłuchali 60 referatów   Jubileusz
Goście wysłuchali 60 referatów
Andrzej Capiga /Foto Gość
- Obchodzimy dziś 100 - lecie naszego liceum, szkoły która zawsze miała i nadal ma duże znaczenie w janowskim środowisku. Jest z nami wielu absolwentów i nauczycieli tej szkoły. Dziś chcą podziękować Bogu za lata w niej spędzone. Jemu też polecamy wszystkich zmarłych pracowników i uczniów, żyjących zaś powierzamy Jego opiece - powiedział proboszcz.

Stulatka ma się dobrze...   Jubileusz
Stulatka ma się dobrze...
Andrzej Capiga /Foto Gość
W szkole, podczas oficjalnej już części, aula na drugim piętrze otrzymała imię prof. Tadeusza Seweryna. Niestety nie została odsłonięta została tablica poświęcona profesorowi, gdyż jego wnuk, Krzysztof Kulisiewicz, nie przybył z bardzo ważnych rodzinnych powodów.

Uczestnicy konferencji poświęconej 100 - leciu szkoły zostali jednak szczegółowo zapoznani z sylwetką prof. Tadeusza Seweryna.

- Patronem auli jest osoba mało znana we współczesnym Janowie Lubelskim, a przed prawie wiekiem przyczyniła się istotnie do podniesienia prestiżu janowskiego Gimnazjum Filologicznego, czyniąc zeń lokalne centrum życia kulturalno-artystycznego - uzasadniał wybór Andrzej Albiniak ze Stowarzyszenie „Ad Astra”, jego z organizatorów jubileuszowego spotkania i konferencji.

...o czym mówi wystawa w szkole   Jubileusz
...o czym mówi wystawa w szkole
Andrzej Capiga /Foto Gość
Tadeusz Seweryn był żołnierzem Legionów. W janowskim Gimnazjum Filologicznym uczył niemieckiego i łaciny. Prawdopodobnie także rysunków, historii i geografii. Dzięki jego zaangażowaniu, już w 1918 r., przy janowskim gimnazjum powstało muzeum szkolne.

- To dzięki materiałom zgromadzonym przez Tadeusza Seweryna wiemy, co dokładnie śpiewano na podjanowskich weselach przed około wiekiem, wiemy też jak wyglądały ówcześnie obrzędy kolędnicze (znamy chociażby pełną treść Herodów z Potoka) - dodał pan Andrzej.

 

Więcej o patronie i jubilatce w papierowym wydaniu sandomierskiego GN (na 23 kwietnia).

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy