Nowy numer 3/2021 Archiwum

Seniorzy w akcji

Koniec września tego roku będzie w Tarnobrzegu należał do seniorów.

Mimo, iż do ostatniego tygodnia września jeszcze sporo czasu, to prace nad dopięciem programu pierwszej w historii miasta „Senioriady” idą pełną parą. Podczas dzisiejszego roboczego spotkania przedstawicieli instytucji, stowarzyszeń oraz różnego rodzaju organizacji zaangażowanych w przygotowanie święta seniorów, dyskutowano m.in. o dodatkowych propozycjach imprez towarzyszących wydarzeniu oraz uściślano jego program. Swoje pomysły wysunęły Dom Dziennego Pobytu, który zaproponował rozegranie niektórych konkursów w tym np. skrablowego w jego siedzibie przy ul. Kopernika, Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku, które zasugerowało zorganizowanie wspólnie z Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega akcji „Senior w Zamku”, a także Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy. Jego dyrektor Barbara Zych zwróciła się z prośbą o dołączenie do programu inicjatywy poświęconej promocji zdrowia i zdrowego stylu życia.

„Senioriada” ma objąć dwie podstawowe dziedziny – kulturalno-artystyczną oraz sportową. Będzie zatem możliwość zaprezentowania swoich talentów plastycznych, tanecznych, aktorskich, literackich, muzycznych, a także… cukierniczych.

Stawiający na tężyznę fizyczną będą mogli wykazać się w żeglarstwie, kajakarstwie, tenisie stołowym, nordic walking i wielu innych konkurencjach sportowych.

Zorganizowanie imprezy skierowanej specjalnie do osób w wieku 55 plus, było jednym z planów Tarnobrzeskiej Rady Seniorów. Ostatecznie decyzja o przeprowadzeniu wydarzenia zapadła na posiedzeniu Rady Seniorów w początkach tego roku i od razy zyskała gorące poparcie ze strony prezydenta miasta Grzegorza Kiełba.

– W naszym mieście, według różnych danych, ponad 25 procent mieszkańców to seniorzy. Wiele z tych osób niestety po zakończeniu aktywności zawodowej zamyka się w domach. I przede wszystkim z myślą o nich, by zachęcić do wyjścia z przysłowiowych czterech ścian, postanowiliśmy zorganizować „Senioriadę”, czyli kilkudniową imprezę, podczas której każdy będzie mógł się pochwalić swoimi talentami, sprawnością umysłową i fizyczną – wyjaśnia Wiesław Lichota, przewodniczący Tarnobrzeskiej Rady Seniorów. – Mamy przecież wiele fantastycznych i uzdolnionych tarnobrzeżan, trzeba tylko zachęcić ich i dać im szansę na zaprezentowanie się.

„Senioriada” ma zachęcić seniorów nie tylko do zaangażowania się w życie społeczne, kulturalne, towarzyskie, ale również skłonić do większej aktywności fizycznej i umysłowej. Słowem zadbania o swoje zdrowie fizyczne, umysłowe i psychiczne. – Człowiek zdrowy, to człowiek zadowolony – podsumowuje Wiesław Lichota.

Patronat honorowy nad pierwszą „Senioriadą” objęli prezydent Tarnobrzega oraz starosta powiatu tarnobrzeskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama