Przybyli tutaj kameduli mieli za zadanie żyć sam na sam z Bogiem i dla samego Boga. Do dziś to miejsce nie tylko zachwyca pięknem, ale wielu osobom daje szansę wewnętrznej przemiany i duchowej odnowy.
W Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach zainaugurowano obchody 400-leci fundacji klasztoru ojców kamedułów. Przed wiekami darczyńcami pustelników byli bracia Jan i Gabriel Tęczyńscy, którzy nie tylko ofiarowali ziemię i uposażenie dla klasztoru, ale także sfinansowali jego budowę.
Przez dwieście lat mnisi uczynili z rytwiańskiej Pustelni Złotego Lasu miejsce osobistego uświęcenia, ale także schronienie dla wielu osób szukających duchowego wzmocnienia, ucieczki przed sprawami światowymi czy nawet azyl dla prześladowanych.
Przez najbliższy czas w odrestaurowanej pustelni, która służy obecnie jako sanktuarium ciszy i miejsce wypoczynku, obchodzony będzie czas Roku Jubileuszowego.
Jubileusz zainaugurował bp Krzysztof Nitkiewicz ks. Tomasz Lis /Foto Gość Jubileuszowe obchody zainaugurował bp Krzysztof Nitkiewicz podczas wspólnej Mszy św. w pokamedulskiej świątyni. Biskup poinformował zebranych o łasce udzielonego odpustu dla osób, które nawiedzą to miejsce podczas obchodów jubileuszowych. We wspólnej modlitwie wzięli udział kapłani, przedstawiciele parlamentarzystów, samorządowych władz lokalnych, dobroczyńcy i ofiarodawcy pustelni oraz wierni z najbliższej okolicy.
W wygłoszonej homilii bp Nitkiewicz powiedział, że współczesny człowiek poszukuje różnych źródeł duchowości, aby zaspokoić potrzeby swojej duszy. O ile jest to zjawisko pozytywne, niektórzy zadowalają się chwilowymi emocjami i płytkimi przeżyciami religijnymi. Inni fascynują się obrzędami i formami pobożności z minionych epok, próbując przenieść je bezkrytycznie i co gorsza - bez głębszego zrozumienia kontekstu, w którym niegdyś funkcjonowały, do dzisiejszej rzeczywistości. Brakuje natomiast prawdziwego otwarcia się na światło i moc Chrystusa, co z kolei wymaga modlitwy, pracy nad sobą, czasu, wręcz wieloetapowości i przewodników wyróżniających się świętością. Biskup wyraził nadzieję, że obchodzony jubileusz stanie się czasem Bożej łaski dla kustoszów Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach oraz dla odwiedzających ją gości.
Początek Odpustowej Drogi Jubileuszowej ks. Tomasz Lis /Foto Gość Podczas inauguracji Roku Jubileuszowego została otwarta także Odpustowa Droga Jubileuszowa, która zaczyna się u pierwotnych bram pustelni, biegnie przez najważniejsze jej miejsca takie, jak „droga wyciszenia”, czyli aleja prowadzącą do pustelni, „brama samotności”, która przed wiekami oddzielała mnichów od przybywających do kościoła wiernych, poprzez kamedulską świątynię, zakonne ogrody aż po rytwiańską Golgotę. Każdy odwiedzający przez najbliższy rok Pustelnię Złotego Lasu otrzyma okolicznościowy folder informacyjny, jak odbyć pątniczą drogę odpustową oraz obrazek z wizerunkiem Madonny ciszy i modlitwą jubileuszową.
- Mamy świadomość wielkiego dziedzictwa duchowego i kulturowego zawartego w tym miejscu uświęconym obecnością ojców kamedułów. To nieustanna modlitwa zakonników trwająca tutaj ponad dwa wieki oraz zaangażowanie kolejnych pokoleń, aby nie utracić tych bezcennych skarbów kultury są dla nas motywem codziennego zaangażowania w odnowienie i przywrócenie piękna tego miejsca oraz jego religijnego i duchowego znaczenia - informuje ks. Wiesław Kowalewski, dyrektor pustelni.
Pamiątki po ojcach kamedułach ks. Tomasz Lis /Foto Gość - Na pewno rozpoczęty jubileusz będzie czasem dziękczynienia, wypełnionym wydarzeniami i refleksją nad znaczeniem tego miejsca i jego współczesnej funkcji opartej na odziedziczonej przeszłości. Będzie to czas modlitwy i troski duchowej o tych, którzy będą nawiedzać to miejsce. Tak jak przed wiekami staramy się, aby osoby odwiedzające Pustelnię Złotego Lasu poprzez piękno tego miejsca swoje myśli i serca zwracały do Boga. Wielu ludzi poprzez bliskość Boga, ciszę i piękno przyrody odnalazło tutaj siebie, powróciło do przyjaźni z Chrystusem. Z drugiej strony będzie to także czas dziękczynienia za ludzi, którzy w ostatnich latach dokładali wielkich starań, aby przywrócić piękno tego miejsca. To oni są kontynuatorami wielkich fundatorów, którzy przed czterema wiekami wybrali i darowali to miejsce dla Boga i posługi ojców kamedułów. Chcemy, aby przejęte przez nas dziedzictwo rytwiańskiej pustelni przechować, utrwalić i przekazać dla kolejnych pokoleń - podkreślał ks. Wiesław Kowalewski.
Przed obrazem Madonny ciszy ks. Tomasz Lis /Foto Gość
Kolejne wydarzenia związane z jubileuszowymi obchodami:
- 17 czerwca - Msza św. o 11.30 pod przewodnictwem kard. Gerharda Müllera oraz koncert „Jednego serca, jednego Ducha” o 19.00.
- 15 sierpnia - tradycyjny Odpust Klasztorny oraz popołudniowy koncert maryjny.
- 24 września - rocznica konsekracji kościoła Leśna Apteka oraz sympozjum naukowe związane z historią Pustelni Złotego Lasu i życia eremickiego.
Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach ks. Tomasz Lis /Foto Gość